Angleščina - svetovni jezik?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Angleščina - svetovni jezik?

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kakšno je vaše stališče do statusa Angleščine kot svetovnega jezika?

Kljub temu, da je to šele 3 al koki jezik zastopan po št. prebivalcev, ki ga govorijo. Če se ne motim je mandarinska kitajščina in pa eno Indijsko narečje, ki imata blizu miljarde uporabnikov.

Ali smo vsi, ki uporabljamo Angleščino kot drug jezik že prikrajšani za mnoge stvari? Ali ne bi bil bolje jezik kot je Esperanto, da bi bili vsi bolj enakopravni?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Menim, da bi bilo za optimalno sporazumevanje med navadnimi smrtniki tega planeta dovolj, če bi obvladali poleg svojega nacionalnega jezika (ali plemenskega narečja) govorili tudi en univerzalni skupni jezik. Seveda je tu več problemov. Esperanto se ni prijel, kitajščina je preveč oddaljena, angleščina pa se neustavljivo širi skozi medije. Na nek način je prav, da po naravni poti pridobiva status planetarnega jezika, po drugi strani pa je krivično, da se Angležem tedaj ne bi bilo treba učiti tujega jezika (ni jasno, kaj bo z amerikanščino, za katero sem bral napovedi, da se Amerikanci in Angleži čez sto let ne bodo več razumeli). Pa še en problem je: tudi francoščina ali ruščina sta zanimiva in lepa jezika. Bi ju res bilo dobro prepustiti samo Francozom in Rusom? Umetnikov in jezikoslovcev sploh ne želim omeniti.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je tako:
-Bill Gates in Microsoft sta 'kriva', da se je veliko ljudi naučilo angleščino preko uporabe računalnika.
-Kakor je rekel pregovor: 'V Britanskem imperiju sonce nikole ne zaide', torej Velika Britanija je imela v lasti velik del sveta
-Vodilne sile sveta zadnjih 50 let (šele zadnjih 50 let ali manj se je začelo to 'učenje jezikov' na množični ravni) so angleško govoreče države.
-Angleščina je dokaj lahka za naučit

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Še tole, kitajščino resda mogoče govori največ ljudi, a moraš razumeti razlog zakaj je temu tako. Kitajci in Indijci imajo že sedaj skoraj polovico prebivalstva sveta :)

Problem se pojavi tudi, ker je angleščina že zelo uveljavljena, nek novi jezik bi se težko prijel.

Maeroc
Prispevkov: 56
Pridružen: 14.1.2005 10:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Maeroc »

Velik vpliv ima ta razlog, da je angleščina kot že rečeno eden izmed lažjih jezikov, poleg tega je pa že zelo razširjena in so priložnosti za učenje ali pa samo "pobiranje" znanja na vsakem koraku.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

http://en.wikipedia.org/wiki/Global_language
http://en.wikipedia.org/wiki/Lingua_franca

lingue france skozi čas :) Včasih je bila to latinščina, potem francoščina, danes je ti angleščina.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Še to: kitajščina sploh ni jezik. Na Kitajskem se govori okoli 300 jezikov (ne vem, ali spadajo zraven tudi narečja), enotne so samo pismenke. Zato je na kitajskih vlakih pogosto videti sporazumevanje s pomočjo koščkov papirja. To torej ne more biti argument za kitajščino.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Velik vpliv ima ta razlog, da je angleščina kot že rečeno eden izmed lažjih jezikov, poleg tega je pa že zelo razširjena in so priložnosti za učenje ali pa samo "pobiranje" znanja na vsakem koraku.
Jezikoslovci trdijo, po mojem mnenju pravilno, da med dvema jezikoma relacija težji-lažji ne more obstajati. Jezik, tako učijo, se je razvil tekom evolucije, nastaja še danes (enkrat je bil lep članek napisan na Kvarkadabri o ženski, ki je preučevala nastajanje jezikov) in ga obvladata lahko oba subjekta na obeh straneh enako dobro. Kar se slovnice tiče, slovenščina ni težja zato, ker ima dvojino in angleščina ni lažja, ker je nima. Pač ne more biti primerjave. Jezike se primerja z njihovo izrazno močjo, tako spet učijo jezikoslovci. In izkazalo se je, da prevajalci in umetniki precej hitro najdejo bijekcijo med množicama obeh besednjakov znanih jezikov, zato ni bojazni, da kakšen jezik ne bi bil dovolj dober. Ker ga seveda tvorijo ljudje, je upogljiv in mehak kot goba; in kaj hitro najdemo nove besede, če slučajno bijekcija ni več zagotovljena. Izumrtje slovenščine bo potekalo ali z zavestno ali pa s pritajeno asimilacijo angleščine. Razlogi zanjo ne bodo težavnost, razširjenost, zastarelost(?) ... ampak kaj drugega - popularnost, prisotnost kjerkoli in kadarkoli ipd.

William Shakespeare bi rekel:

So long as men can breathe, or eyes can see,
so long lives this, and this gives life to thee.


Oziroma

Dokler živ človek bo imel oči in dih,
bodo živele te; in ti boš živel v njih.

Maeroc
Prispevkov: 56
Pridružen: 14.1.2005 10:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Maeroc »

Imaš prav, to je bilo malo "evropocentristično" od mene. Lažji je najbrž zato, ker je blizu (torej ni lažji, samo zdi se nekaterim tako). Je pa res, da je angleščina zelo fleksibilen jezik, npr. z eno besedo lahko poveš mnogo različnih stvari (ena beseda je lahko enkrat del glagola, drugič samostalnik ...), npr. to go - glagol, go - samostalnik in podobne reči.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Maeroc, men osebno je italjanščina dost lažja kot angleščina:). Drugače pa tu spet pride v upoštev pravilo močnejšega oz. evolucijski zakon, naj preživijo samo močni.
Bom ofnal kr drugo temo, da naum tule "offtopica" delal:). Na pa sem spet podlegel anglizmom, če pa nekaterih besed niti prevest ne znamo:(.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pravzaprav smo en svetovni jezik že imeli, namreč latinščino. Brez latinščine ne bi bilo vesoljne cerkve in enotnega poimenovanja rastlin in živali, da medicine niti ne omenjam.

ordinarino
Prispevkov: 1
Pridružen: 17.4.2008 21:53

Re: Angleščina - svetovni jezik?

Odgovor Napisal/-a ordinarino »

Kdo je rekel, da se Esperanto ni prijel? Kako pa potem, da kot aktivna esperantistka imam prijatelje po celem svetu, ki govorijo esperanto? Zakaj ljudje govorijo o esperantu, ce ocitno ne vedo dovolj?
Esperanto je zelo prakticen, igriv, sistematicen in za zacetek zelo enostaven jezik. Neko osnovno raven, pogovorno se lahko naucis ze v 4 mesecih. Ta njegova enostavno je eden izmed razlogov zakaj bi bila Esperanto primeren. Drugi razlog je to, da je neutralen za razliko od npr. angleščine. Ali mislite, da se bodo francozi, spanci ali nemci strinjali s tem, da bi bila anglescina uraden jezik, nikakor ne! Na srecanju v evropskem parlamentu sem predstavila idejo esperanta. Idejo, da bi bil esperanto element evropske idenditete. Nekaterim je bilo celo tezko izgovoriti samo besedo.
Upam, da bomo evropejci spejeli nekaj podobnega (lahko katerikoli drug jezik, sploh ni pomembno, da bi slo samo za esperanto), da se ne bo ponovila Jugoslavija. Tisti, ki se je se spomnite.. uradni so bili res vsi jeziki. Skoda, da ko smo morali stvari urejati v Beogradu, ni nihce govoril slovensko.

Odgovori