O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Zaklenjeno
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:Vprašanje na nek način že predpostavlja nekega agenta, neko bit, ki se skriva za vsem dogajanjem. To je tisto čemur se tukaj Nietzsche odpoveduje, čeprav hkrati pa dogajanje sveta ohranja. Ampak to dogajanje je zdaj zvedeno na nekaj iracionalnega, na kaos. Kaos brez temelja, kaos brez biti, kaos kot predhodna (oz. predontološka, če lahko tako rečem) značilnost sveta.
Seveda lahko vprašanje razumemo tudi na ta način, vendar sam nisem ciljal na bit - verjetno si opazi, da se skušam čimbolj ogniti uporabi pojma bit - temveč na "dejstvo", da se iz vsega tega kaosa vendarle "izoblikuje", določena struktura, ki je "postavljena" pred nas. To je tisto, kar Nietzsche, kljub kaosu, ohranja.

Ne vem, če si prebral, ko sem Romanu blebetal o kaosu možnih resnic in o tem da se, brez kakaršnega koli razloga, zgodi ravno določena. In ta se vedno (v našem vesolju) zgodi po nekem "pravilu/zakonu", ki je tak kakršen je tudi brez razloga. Vendar je. V tem trenutku je moje mnenje takšno. In se pravzaprav niti ne razlikuje toliko od misli, ki jih je podal Nietzsche. Tisto, kar se on ni vprašal je - pretiravam, seveda lahko da se je - ali nam lahko kaj o tem pove znanost*. V tistem viru, katerega sem objavil avtor povsem ustrezno opozori na hegemonijo filozofskega diskurza naspram ostalim pri določenih vprašanjih.

*matematika, fizika, arheologija, biologija, kemija, ...

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a kren »

problemi napisal/-a:Ne vem, če si prebral, ko sem Romanu blebetal o kaosu možnih resnic in o tem da se, brez kakaršnega koli razloga, zgodi ravno določena. In ta se vedno (v našem vesolju) zgodi po nekem "pravilu/zakonu", ki je tak kakršen je tudi brez razloga. Vendar je. V tem trenutku je moje mnenje takšno. In se pravzaprav niti ne razlikuje toliko od misli, ki jih je podal Nietzsche. Tisto, kar se on ni vprašal je - pretiravam, seveda lahko da se je - ali nam lahko kaj o tem pove znanost*. V tistem viru, katerega sem objavil avtor povsem ustrezno opozori na hegemonijo filozofskega diskurza naspram ostalim pri določenih vprašanjih.
V bistvu ne vem čisto dobro kaj misliš s tem, da je, ker mi moja heideggrovska plat ta je vedno poveže z bit ; ). Moram še prebrati tisti tekst, mogoče se mi bo potem kaj razjasnilo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:V bistvu ne vem čisto dobro kaj misliš s tem, da je, ker mi moja heideggrovska plat ta je vedno poveže z bit ; ). Moram še prebrati tisti tekst, mogoče se mi bo potem kaj razjasnilo.
Mislim, da v tistem teksu ne boš našel tega (je/bit). Mene je tekst spodbudil, k razmišljanju o tem, kateri je tisti minimum, katerega lahko rečem o nekem objektu. Torej, kateri je tisti minimum pri katerem bo moja "subjektivna kreacija objekta" čim manjša. Gre za moj premlevanje in obstaja velika možnost, da "brcam v temo". :)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:Mene je tekst spodbudil, k razmišljanju o tem, kateri je tisti minimum, katerega lahko rečem o nekem objektu. Torej, kateri je tisti minimum pri katerem bo moja "subjektivna kreacija objekta" čim manjša. Gre za moj premlevanje in obstaja velika možnost, da "brcam v temo". :)
IMO je "subjektivna kreacija objekta" tesno povezana s tvojim 'software-om', torej sposobnostjo razpoznavanja oblik, oziroma desifriranjem nekega senzoricnega inputa.

..redukcionisticno gledano:)

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a agata »

Roman. abstrakcija je pripeljala do monokultur, specializacije, intenzivnega kmetijstva, zmanjševanje števila biotskih vrst ecetera, ker je narava le en zamenljiv človekov objekt, če kaj, je to pretiravanje in nerazumevanje. Če odprem kero knjigo o biologiji, me kar osupne ta neprepoznani antropocentrizem.
Eno vprašanje-zakaj ne morem več komentirati kv bloga, se mi kar zbriše tekst, ko ga poskušam objaviti. Blokada, virus, nezaželjenost?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

agata napisal/-a:Roman. abstrakcija je pripeljala do monokultur, specializacije, intenzivnega kmetijstva, zmanjševanje števila biotskih vrst ecetera, ker je narava le en zamenljiv človekov objekt, če kaj, je to pretiravanje in nerazumevanje. Če odprem kero knjigo o biologiji, me kar osupne ta neprepoznani antropocentrizem.
Eno vprašanje-zakaj ne morem več komentirati kv bloga, se mi kar zbriše tekst, ko ga poskušam objaviti. Blokada, virus, nezaželjenost?
Tako je agata! 8) Kako je mogoče, da se pretakajo čustva? :roll:

Abba - One Of Us

They passed me by, all of those great romances
You were, I felt, robbing me of my rightful chances
My picture clear, everything seemed so easy
And so I dealt you the blow
One of us had to go
Now it's different, I want you to know


Črvina
So you wanna play with magic
Boy, you should know what you're falling for (you should know)
Baby do you dare to do this?


Like the legend of the Phoenix
All ends with beginnings
What keeps the planets spinning (uh)
The force from the beginning

(Look)

We've come too far to give up who we are
So let's raise the bar and our cups to the stars

Na zdravje, Vojko! 8)
Hvala.
<|> -> | ...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
agata napisal/-a:Roman. abstrakcija je pripeljala do monokultur, specializacije, intenzivnega kmetijstva, zmanjševanje števila biotskih vrst ecetera, ker je narava le en zamenljiv človekov objekt, če kaj, je to pretiravanje in nerazumevanje. Če odprem kero knjigo o biologiji, me kar osupne ta neprepoznani antropocentrizem.
Eno vprašanje-zakaj ne morem več komentirati kv bloga, se mi kar zbriše tekst, ko ga poskušam objaviti. Blokada, virus, nezaželjenost?
Tako je agata! 8) Kako je mogoče, da se pretakajo čustva? :roll:

Abba - One Of Us

They passed me by, all of those great romances
You were, I felt, robbing me of my rightful chances
My picture clear, everything seemed so easy
And so I dealt you the blow
One of us had to go
Now it's different, I want you to know


Črvina
So you wanna play with magic
Boy, you should know what you're falling for (you should know)
Baby do you dare to do this?


Like the legend of the Phoenix
All ends with beginnings
What keeps the planets spinning (uh)
The force from the beginning

(Look)

We've come too far to give up who we are
So let's raise the bar and our cups to the stars

Na zdravje, Vojko! 8)
Hvala.
<|> -> | ...
Če boš 'ruknil' še enega, te bo 'ziher' sezulo ... :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: Če boš 'ruknil' še enega, te bo 'ziher' sezulo ... :lol:
Če si takšen brat, se sprašujem kakšen štajerc te si? :lol:
Te pa nič, na tvoje zdravje!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

Ko se ga boš naslednjič na kadil, se spomni na tole.

African Animals

Mačka nimajo in potem si ga pričarajo, pravi moj maček Spot.

Vojko, si videl onega ob 3:55, zaveda se, da ga boli glava, vprašanje je samo, ali mu je žal, da se ga je napil? :D :lol:

Sonce!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:Ko se ga boš naslednjič na kadil, se spomni na tole.

African Animals

Mačka nimajo in potem si ga pričarajo, pravi moj maček Spot.

Vojko, si videl onega ob 3:55, zaveda se, da ga boli glava, vprašanje je samo, ali mu je žal, da se ga je napil? :D :lol:

Sonce!
Koja je on FACA, e, koja je on FACA!!! :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

Torej, ground zero, entropija, psihoanaliza in religijski spisi. Kaj naj človek pove?

Nox Arcana - Night of the Wolf


Črvina
Derik napisal/-a: Vedno imamo v glavi nek model, ki nam pomaga organizirati izkušnje z realnostjo v smiselne in obvladljive celote. Tudi avto ni že sam po sebi kar avto, pač pa šele, če ga imamo za avto. V neki anekdoti vprašajo tri kamnoseke, kaj počnejo. Prvi odgovori, da tolče po kamenju. Drugi pravi, da prehranjuje družino. Tretji odvrne, da gradi katedralo.

Vojko: Odlična ilustracija odnosa objektivne realnosti in njene subjektivne odslikave v naši psihi ('modela'), ki nekaterim dela neznanske težave...

shrink: Moje mnenje je povsem v skladu s tem, kar pravi fizika.
Bargo: Bejž no, bi rekel, problemi.


Shrink: Fizikom je že jasno, da je fizikalna realnost (fizikalni modeli) le abstrakcija realnosti, očitno pa le kvazifilozofu ni jasna razlika.
Bargo: Saj, saj Merlin, duhovni fizik. :lol:


Črvina
Rock napisal/-a:Kupuješ čas?
Bargo: Ti prodajaš čas?
Ali trdiš, da ga je neskončno mnogo, ker obstaja le 'sedaj'?
Vendar pa je nekoč nastal?


Gravitacija je naredila svoje, prižgala je ogenj, bi dejal Rock, ustvarila tako entropijo, da je razpadla še starodavna knjiga in potrebno jo je zvezati na novo in tokrat nadeti očala in usnjeni predpasnik, da iskre ne prežgejo hlač. 8)

Shrink, ti si ena velika luknjica, črna luknjica! 8)

Črvina
Si gledal tale film, Lucy?
boljeslav napisal/-a:
Shrink napisal/-a:V "briljantno" debato "o enačbah v fiziki" med pesnikom in ned. prav. se res težko vključim.
Ja, prav žalostno je, da se smetnjakarji v svoji preproščini ne zavedajo, koliko naravoslovno-tehničnega znanja in truda je potrebno, da obstajajo od domačih "krip", "pametnih" telefonov, ... do Mreže, da lahko v svoji udobni razvajenosti brkljajo po tipkovnici in smetijo povsod, kjer jim paše.
Tako je boljeslav, veliko truda, ogromno truda, vendar je zabavno. :lol:

Merlin, si videl, kaj se je zgodilo z "knjigo"? Ne, bila je raztrgana. :mrgreen:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

Iz današnjega tiska:

http://siol.net/digisvet/novice/applov- ... zbo-416178
Ni še znano, kaj je 25-letnika pripravilo do tega, da je med delom na sedežu Appla v Cupertinu izvlekel pištolo in storil samomor.


http://siol.net/digisvet/nasveti/predst ... iti-416105

Predstavljamo brezplačne programe, ki jih preprosto morate namestiti
To so praktični brezplačni programi ter orodja, ki nam omogočajo hitrejše in učinkovitejše delo z računalnikom, nekateri pa nas sproti še česa naučijo


http://www.delo.si/sobotna/je-denar-hud ... ne-ni.html
Thomas Piketty: Je denar hudičevo orodje? Ne, ni ...
Z njim sem se srečala v njegovi pisarni na pariškem bulvarju Jourdan, nabito polni s knjigami.



http://www.24ur.com/specialno/nega_in_z ... ladja.html
"Iz popolnega mira, iz nič te začne stiskat v prsih. Tesnoba. Tako močna tesnoba, da sem mislil, da bom umrl. Bilo je, kot da bi me sredi gozda povozila ladja," pripoveduje Jan Golja, humanitarec, novinar in producent. Zaradi številnih simptomov je odšel k zdravniku."

http://manager.finance.si/8844289/Prime ... iki-neumni
Na prvo žogo trditi, da je Elan, ker je opustil skakalne smuči, naredil neumnost, je prepogumno in temelji predvsem na čustvih.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

Kjer bi bile vse besede premalo, je vsaka beseda odveč.
Viktor E. Frankl


Einstain je nekoč dejal, da ostaja znanstvenikom na izbiro le to, da pišejo ali razumljivo in površno ali pa temeljito in nerazumljivo. Pri vsem tem je nerazumevanje na strani bralca še vedno manj škodljivo kot napačno razumevanje. Vendar pa je včasih tudi napačno razumevanje lahko škodljivo.

Sam vidim nevarnost napačnega razumevanja povsem drugje. Vse preveč zlahka lahko premalo popularizirana in preveč poenostavljena znanost privede do tega, da človek samega sebe razume narobe - da pride do deformacije njegove predstave o samem sebi, ker so mu polresnice, četrtresnice in osminke resnice predstavljene, kot bi šlo za celotno resnico. In od kod to izvira?


Vir: Človek pred vprašanjem o smislu, str.5

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:Kjer bi bile vse besede premalo, je vsaka beseda odveč.
Viktor E. Frankl

Einstain je nekoč dejal, da ostaja znanstvenikom na izbiro le to, da pišejo ali razumljivo in površno ali pa temeljito in nerazumljivo. Pri vsem tem je nerazumevanje na strani bralca še vedno manj škodljivo kot napačno razumevanje. Vendar pa je včasih tudi napačno razumevanje lahko škodljivo.
Sam vidim nevarnost napačnega razumevanja povsem drugje. Vse preveč zlahka lahko premalo popularizirana in preveč poenostavljena znanost privede do tega, da človek samega sebe razume narobe - da pride do deformacije njegove predstave o samem sebi, ker so mu polresnice, četrtresnice in osminke resnice predstavljene, kot bi šlo za celotno resnico. In od kod to izvira?

Vir: Človek pred vprašanjem o smislu, str. 5
"In od kod to izvira?"

Na to vprašanje je treba odgovoriti! (Sem spada Heisenbergova naravoslovna čaša.)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: O entropiji, psihoanalizi in religijskih spisih

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:Kjer bi bile vse besede premalo, je vsaka beseda odveč.
Viktor E. Frankl

Einstain je nekoč dejal, da ostaja znanstvenikom na izbiro le to, da pišejo ali razumljivo in površno ali pa temeljito in nerazumljivo. Pri vsem tem je nerazumevanje na strani bralca še vedno manj škodljivo kot napačno razumevanje. Vendar pa je včasih tudi napačno razumevanje lahko škodljivo.
Sam vidim nevarnost napačnega razumevanja povsem drugje. Vse preveč zlahka lahko premalo popularizirana in preveč poenostavljena znanost privede do tega, da človek samega sebe razume narobe - da pride do deformacije njegove predstave o samem sebi, ker so mu polresnice, četrtresnice in osminke resnice predstavljene, kot bi šlo za celotno resnico. In od kod to izvira?

Vir: Človek pred vprašanjem o smislu, str. 5
"In od kod to izvira?"

Na to vprašanje je treba odgovoriti! (Sem spada Heisenbergova naravoslovna čaša.)
No, potem pa odgovori, Rock. Veš odgovor in pazi, da spet ne bo tako, kot z Max-om.

Zaklenjeno