nabrušen nož

Razprave o znanstvenih vidikih kuhanja, pečenja, cvrtja ...
Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Kolikor je meni znano, ni nobeno jeklo nerjaveče samo po sebi. stvar, ki jo izdelajo iz rostfreja, je potrebno nato še legirati, da potem ne rjavi. Imam eno izkušnjo z rostfraj cedilom kupljenim v Ikei. Sem ga po prvi uporabi en dan "pozabil" v pomivalnm koritu, pa je bil v večini bolj toplih barv:) Tko da je nekaj že na tem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Japi napisal/-a:Kolikor je meni znano, ni nobeno jeklo nerjaveče samo po sebi. stvar, ki jo izdelajo iz rostfreja, je potrebno nato še legirati, da potem ne rjavi. Imam eno izkušnjo z rostfraj cedilom kupljenim v Ikei. Sem ga po prvi uporabi en dan "pozabil" v pomivalnm koritu, pa je bil v večini bolj toplih barv:) Tko da je nekaj že na tem.
Seveda ne, niso namreč vsa jekla nerjavna. Rostfrei (nem.) oz. stainless (ang.) pa dejansko pomeni nerjaven. Če je torej govora o "rostfraj" jeklu, pomeni, da je le-to po defaultu nerjavno, zato ni pravilno reči, da je "potrebno rostfraj nato še legirati", da se pridobi to lastnost, saj če ne bi bilo legirano, sploh ne bi bilo nerjavno oz. "rostfraj". Navadna (nelegirana) jekla namreč nimajo nerjavnih lastnosti.

V tvojem primeru (cedilo) gre pač za "rostfraj" dvomljive kvalitete.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

[quote="shrink
Seveda ne, niso namreč vsa jekla nerjavna. Rostfrei (nem.) oz. stainless (ang.) pa dejansko pomeni nerjaven. Če je torej govora o "rostfraj" jeklu, pomeni, da je le-to po defaultu nerjavno, zato ni pravilno reči, da je "potrebno rostfraj nato še legirati", da se pridobi to lastnost, saj če ne bi bilo legirano, sploh ne bi bilo nerjavno oz. "rostfraj". Navadna (nelegirana) jekla namreč nimajo nerjavnih lastnosti.

V tvojem primeru (cedilo) gre pač za "rostfraj" dvomljive kvalitete.[/quote]

Se strinjam. Hotel sem povedat, da rostfrei ne označuje vrsto materiala, ampak lastnost končnega izdelka. :)

Odgovori