Akoholno vretje

Razprave o znanstvenih vidikih kuhanja, pečenja, cvrtja ...
Odgovori
metanolček
Prispevkov: 5
Pridružen: 11.11.2009 11:33

Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a metanolček »

Zaradi hobija bi rad spoznal teorijo in prakso alkoholnega vrenja.Sicer smo v srednji (kemijski) šoli to jemali,vendar je bilo zelo na hitro ter splošno.Predvsem me zanima kemizem razgradnje in nato alkoholnega vrenja škroba,saharoze ter fruktoze.
Ali alkoholno vrenje povzročajo kvasovke ali encimi,ki jih kvasovke izločajo(obstajajo recepti za peko kruha,pri katerih se namesto kvasa doda solna raztopina kvasa-zaradi osmoze naj bi encimi iz celic kvasovk prehajali v solno raztopino)
Iz česa nastane metanol pri alkoholnem vrenju?
Ali je razgradnja etanola v ocetno kislino običajna oksidacija ali imajo spet prste v vmes encimi?

metanolček
Prispevkov: 5
Pridružen: 11.11.2009 11:33

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a metanolček »

No,saj mi ni treba odgovoriti v popolnosti,zadovoljen bi bil z namigom,katero literaturo na si poiščem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Poglej link, ki sem ga dal tukaj:

viewtopic.php?f=15&t=1762.

metanolček
Prispevkov: 5
Pridružen: 11.11.2009 11:33

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a metanolček »

Hvala.

mojih500
Prispevkov: 44
Pridružen: 1.4.2008 23:48

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a mojih500 »

Včeraj se mi je pripetila ena nenavadna situacija v kuhinji, ki si jo ne znam razložiti.

Popoldne sem v stekleno flaško prelila šnopc, tako da je bila flaška polna. Zvečer je le-ta počila na 1000 koščkov. Flaške nisem premikala, bila je na trdni podlagi (tako da se ni zvrnila). A mi zna kdo razložiti zakaj je prišlo do tega??? Že v naprej hvala za odgovor.

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a gumy »

Ko si nalila šnopc je bil ta verjetno hladen, pa nalila si ga čisto do vrha pa steklenico dobro zaprla, v sobi se je pa potem ogrel, pa obstajajo tudi alkoholni termometri,... Vzrok mislim da je očiten
Tudi pri nas je že počila polna flaša šnopsa v dnevni sobi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pa pravijo, da je steklo bolj zdravo kot plastika.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Pa pravijo, da je steklo bolj zdravo kot plastika.
Sicer bi težko generaliziral kaj je (komu/za koga) bolj zdravo, sam sicer verjamem, da sta od plastike bolj zdrava les in steklo, ampak ... Tisto kar želim reči je, da vsak, ki si želi imeti doma kvalitetno žganico (šnops), jo mora skladiščiti v steklu, predvsem pa "poznavalci" priporočajo prvo obdobje staranja v lesenem sodu oziroma sodčku (slivovica - hrastov les, lahko tudi les murve) nato pa skladiščenje v steklenih posodah. :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Akoholno vretje

Odgovor Napisal/-a bargo »

http://www.youtube.com/watch?v=LbjXHP7XifA Macavity ! Maček ! POKER FACE ! PIK AS ! Je kdo videl JOLLY -a ? :D :D

Odgovori