Drevesa in CO2

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Drevesa in CO2

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

hi,
mene zanima če kdo ve okvirno številko koliko kg(ton) CO2 lahko sintetizira en odrasel(30 let) osebek(hrast, bukev..) v enem letu?

nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

Odgovor Napisal/-a nejko »

Nam je profesor za biologijo rekel, da večino ogljikovega dioksida sintetizirajo neke morske alga. Tako da ne vem.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

to sem tudi jaz slišal...da večina kisika tudi proizvedejo neke alge

[Krypton]
Prispevkov: 69
Pridružen: 3.11.2005 19:13
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a [Krypton] »

Plantonske alge (alge, ki lebdijo v vodi) proizvedejo večjo količino kisika, kot vse kopenske rastline.

alexa-lol:
Tvoje vprašanje je preveč razsežno, saj je vse odvisno od položaja (koliko svetlobe in vode dobi) rastline in ne samo starosti, pa tudi odvisno od rastline same. Zato dvomim da boš dobil kak zanesljiv odgovor, lahko bi kvečjemu zvedel koliko ton ogljikovega dioksida sintetizirajo vse rastline na svetu v enem letu.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a fogl »

[Krypton] napisal/-a:Plantonske alge (alge, ki lebdijo v vodi) proizvedejo večjo količino kisika, kot vse kopenske rastline.
A je kdo gledal filem od Al Gora o spreminjanju podnebja. Tam je bil graf, kako niha CO2 v zraku skozi leto. Ko je pri nas poletje, je CO2 manj v zraku, ko pa je pri nas zima, pa ga je več.
Razlaga je bila, da je to zato, ker je na severni polobli več kopnega in zato več rastlin, ki vsrkavajo CO2, kot pa na južni polobli.
Ampak če CO2 v glavnem vsrkavajo vodne alge, potem bi moralo biti ravno obratno, ker je na severni polobli manj vode?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Cudna razlaga. Pozimi je več CO2 ker rastline pocivajo. Mogoce so hoteli povedat da je na juzni polobli to nihanje manj izrazito ker alge delajo skozi vse leto.

Uporabniški avatar
fogl
Prispevkov: 546
Pridružen: 7.11.2004 20:25
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a fogl »

Ne, vsaj jaz nisem to tako razumel.

Mogoče je pa to le zato, ker je pozimi pri nas vsi na veliko kurijo (ogrevanje stanovanj) in se zaradi tega nivo CO2 v zraku poveča?

Kako pa se spreminja koncentracija CO2 v zraku glede na lokacijo na zemlji? A je ta v povprečju enaka...najbrž veter zrak dovolj dobro premeša?

alexa-lol
Prispevkov: 380
Pridružen: 12.5.2006 19:57

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

glede sintetiziranega CO2...mogoče kdo ve okvirna številko, v 1 letu.

seba
Prispevkov: 40
Pridružen: 27.1.2006 2:46
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a seba »

Rastlinice tud dihajo ponoci tko kot mi - oddajajo CO2.

burkle
Prispevkov: 12
Pridružen: 24.1.2005 1:06

CO2 hrast bukev

Odgovor Napisal/-a burkle »

Doslej so nam pripovedovali, da hrast in bukev... proizvajajo kisik, ne CO2. :roll:
Poskusi tako pokažejo (fotosinteza, glej predavanje kvarkadabra pod Vilhar). Pač pa CO2 uporabljajo za proizvajanje kisika (O2).
Odgovor je, da hrast, bukev ne sintetizirata nič CO2! 8)
Gozdovi žrejo CO2. :D Zato jih ne smemo izsekavat! :evil:

Koliko O2 proizvede kak hrast ne vem, morda najdeš na straneh gozdarjev. Posebna veda pri gozdarjih je tudi arboristika, bi rekel drevesoslovje. Kako živi drevo. Tudi z mestnimi in drugimi posameznimi drevesi se ukvarja.
Malo za pobrskat...

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

To je že vse res ampak pomoje želijo povedati, da tudi rastline dihajo.....porabljajo O2 in proizvajajo CO2.
Podnevi pa poteka tudi fotosinteza, obraten proces

nejko
Prispevkov: 19
Pridružen: 15.12.2006 13:54

Odgovor Napisal/-a nejko »

Lep pozdrav vsem na forumu
Odločil sem se da kontaktiram profesorja za biologijo in dobil sem tale respond.
Upam da vam bo ta datoteka v pomoč



Za "proizvodnjo" 1kg lesa potrebujemo:
1,44 kg CO2
0,56 kg H2O
18,5 MJ sonca
(kuharski recept po prof. dr. dr. h.c. Niko Torelli, GIS):lol::lol: :lol:


Izračun vezave ogljika (vidimo ga kot prirastek lesa v gozdu). Okvirni izračun je sledeč:
1. v SLO je povp. prirastek 6,5 m3 lesa na ha, na leto
2. m3 spremenimo v tone na ha tako da množimo množimo m3 z 0,5 (6,5 * 0,5 = 3,25 t/ha), torej je v SLO gozdovih letnega prirastka 3,25 t/ha
3. če 3,25 množim z 0,5 dobi vsebnost ogljika - 3,25 * 0,5 = 1,625 tC/ha
4. in koliko je to CO2 - 1,625 * 44 / 12 = 5,96 tCO2/ha
5. V SLO 1 ha gozda v enem letu veže (seveda preko fotosinteze) cca. 6 ton CO2

Gre za okvirni izračun (za nadzemno maso, debeljad ...)

In morda še en podatek, ki je tudi bolj na oko
Če vzamemo da ima drevo 2 m3, to je cca. 1 t suhe snovi, tu je 0,5 t ogljika, za kar je porabljeno 1,83 t CO2 (v življenju drevesa - seveda)

Odgovori