Podnebja in temperatura/e Zemlje

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
burkle
Prispevkov: 12
Pridružen: 24.1.2005 1:06

Podnebja in temperatura/e Zemlje

Odgovor Napisal/-a burkle »

Razprave o podnebnih spremembah so vedno bolj vroče. Govorijo in pišejo, da se Zemlja, naš planet, segreva. Da dobiva vročino...
Na primer, sveže poročilo Medvladnega foruma za podnebne spremembe (IPCC) piše o tem. V njem naj bi bilo delo več kot tisoč znanstvenikov.
glej: http://www.ipcc.ch/SPM2feb07.pdf na strani 5

In navajajo porast "povprečne temperature Zemlje" (global surface temperature, ki je povprečje "near surface air temp. over land" in "sea surface temp."), merjeno od leta 1850. Ta narastek navajajo celo v stotinkah stopinje, kot npr. od 1901 - 2000 je narastla za 0,6 stopinje.

Zanima me, kako določijo temperaturo Zemlje? Jaz si izmerim "vročino" svojega organizma s termometrom. Pod pazduho. Odčitam na desetinko stopinje.

Navajati temperaturo Zemlje se mi zdi pa neresno, neznanstveno. Še posebej pa navajati neke spremembe nekega povprečja na desetinke, stotinke in celo tisočinke stopinje. Ko je vplivov na temperaturo na vsakem mestu na Zemlji veliko. Nekontroliranih, slučajnih vplivov.
Kdaj naj jo izmerimo? Pa kje, pod katero pazduho ali pa več pazduh. Na severni polobli imamo zimo, ta čas na južni poletje. Pred nekaj dnevi je znanec sporočil iz Kanade, da so imeli - (minus) 54 stopinj. Pri nas se imamo lepo.

Saj bi se požvižgal na to nesmiselno navajanje. Vendar so začeli javnost strašit (Al Gore je tudi v Slovenijo prodrl), da se bo Zemlja segrela za na primer 4 stopinje (namesto za recimo 0,6 stopinje kot doslej).

Pa kaj so te 4 stopinje? Ali pa 0,6?
Za kakšne čarovnije gre? Glede na alarm, kakršnega počnejo, znanost pri nas ne bi smela biti tiho. Pa ni še nihče pojasnil teh nesmiselnih izračunov "temperature Zemlje". :roll:

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

The Great Global Warming Swindle:
http://video.google.com/videoplay?docid ... 78442170&q
ali po delih: http://www.youtube.com/watch?v=B3wfyfOiuE0


EDIT: Popravil povezavo.
Zadnjič spremenil Marjan, dne 22.4.2007 9:42, skupaj popravljeno 4 krat.

Uporabniški avatar
Majstor
Prispevkov: 87
Pridružen: 22.3.2004 19:03
Kraj: near the white kiosk
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Majstor »

Marjan napisal/-a:The Great Global Warming Swindle:
http://video.google.com/videoplay?docid ... 2811497638
defenetly a good eye opener, splača se pogledat

lp

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jst sm čul, da je statistična verjetnost, da je letošnja zima toplejša za 4°C od povprečja 1:10.000. Torej, da nima človek nič zraven.

Sam tud to, da ma človek kej zraven je neka verjetnost, ker tud če je to zaradi ogrevanja planeta, to ne bo se zgodilo čez eno leto in po mojem more tud za to bit kakšna verjetnost in po mojem je dosti manjša 1:100.000. O tem se pa nič ne govori.

Čul pa sem tudi, da je sonce močnejše, ker se tali tudi suh led na Marsu!

Itak lahka sonce raznese že jutri, pol bo pa vseen za naše ogrevanje Zemlje, hehe.

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

a naj bi bla res ledena doba zato u evrop?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ljudi je strah podnebnih sprememb, zato je zatiskanje oči pred tem razumljivo. Ampak z zatiskanjem oči ne rešimo nobenega problema. Pravzaprav niti ni važno, kako se spreminja povprečna temperatura Zemlje in kako to merimo. Zadošča pogledati ledenike, polarni kapi, selitev ekstremnih vremenskih pojavov. Koliko je k temu prispeval človek? Ogljikov dioksid, ki ga spuščamo v ogromnih količinah v atmosfero, deluje kot topla greda, torej se vse skupaj segreva. Ohlajevanje Evrope pa naj bi bilo posledica slabitve zalivskega toka. Sem kaj važnega izpustil? Ja, morda tole, da globalnega segrevanja človek sploh ne more ustaviti.

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Nekje sem prebral, da tudi človek sam (kot bitje) vpliva na toplo gredo.
Prebral sem, da je bilo nekje v 13. stoletju (ne vem točno) več CO2 v zraku, kot pa nekaj desetletij kasneje, ko je veliko ljudi umrlo za kugo. Takrat se je količina CO2 zmanjšala.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Roman zdravo
Imaš mogoče v mislih kaj več od tega kar si napisal da globalnega segrevanja človek sploh ne more ustaviti. Kaj bi bilo tisto kar človek nebi mogell premagati, odpraviti ali izboljšati?

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

Tudi jaz sem črnogled.
Klimatske spremembe so že danes več kot očitne... Je pa res, da smo jo mi pod Alpami doslej kar dobro odnašali. Če vam procenti ne povejo nič (dejansko ne povejo veliko), potem pa vam zagotovo nekaj pove dejstvo, da so začele poplavljati reke, ki niso poplavljale odkar človek opisuje naravo, in da so ponekod v tropih spoznali čudno hladno stvar, ki pada z neba.

Tudi če vs zahodni svet do skrajnosti zminimalizira emisije TP (30% ni dovolj), tega zagotovo ne bo storila Indija, JV Azija in Kitajska.

Nerazviti svet se bo še kar nekaj časa veselo plodil s tem pa tudi naraščanje porabe energije (več CO2) in seveda večanje kmetijskih površin (torej še več metana) posledično manjšanje gozdnih površin (torej manjša poraba CO2)

Zvišanje povprečne temparature pomeni več suše, kar ima za posledico manj vegetacije, kar ima za posledico....
Zvišanje povprečne temperature pomeni taljenje ledu, ki je naravni toplotni reglator. Manj leda pa ima za posledico spet višanje temperature.

Krasno kajne

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Zdi se kot začarani krog....

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

Meni pa kot eksponentno večanje težav

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

celica napisal/-a:Roman zdravo
Imaš mogoče v mislih kaj več od tega kar si napisal da globalnega segrevanja človek sploh ne more ustaviti. Kaj bi bilo tisto kar človek nebi mogell premagati, odpraviti ali izboljšati?
Živjo, Celica. Nimam kaj dosti dodati. Človek recimo ne more prekiniti svoje odvisnosti od fosilnih goriv. Tudi ne more zmanjšati svoje prekomerne rodnosti. Vse skupaj pa je povezano. Včeraj sem gledal Toyotino reklamo za priusa: "v enem letu zmanjšate obremenitev okolja (ali nekaj podobnega) za eno tono CO2". Če je to res, kolikšen je tedaj izpust tega plina samo pri priusu? Kaj pa vse drugo?

briair
Prispevkov: 28
Pridružen: 8.11.2006 23:34

Odgovor Napisal/-a briair »

Nekaj me zanima

Kako vpliva na segrevanje količina vode v zraku? Vodna para je triatomarni plin, kajne......
Predvidevam, da z naraščanjem temperature narašča tudi parni tlak vode, s tem pa se viša tudi povprečna vlažnost. Imam prav? Ali prevlada dejstvo, da ob takšnih pogojih voda pač hitreje kroži?

AlexUS
Prispevkov: 134
Pridružen: 25.3.2005 14:50
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AlexUS »

Govorijo o segrevanju oz globalnem segrevanju???
No tukaj je en članek:
Aerosoli ohlajajo ozračje precej bolj, kot so doslej mislili znanstevniki. Do novih spoznanj so skoraj hkrati prišli ameriški znanstveniki v okviru Nasinega programa Success in njihovi francoski kolegi v okviru programa ACE 2.
Aerosoli so drobni delci, ki jih v ozračje v veliki meri oddaja človeštvo s svojimi dejavnostmi –gozdnimi požari, erozijo tal in industrijskimi izpusti ter seveda z izpusti iz prevoznih sredstev, zlasti nadzvočnih letal. Doslej je bilo znano, da aerosoli v ozračju delujejo kot drobna zrcala, ki preusmerjajo sončne žarke proč od Zemljinega površja in ga tako ohlajajo. Sedaj pa so znanstveniki ugotovili, da poleg tega aerosoli kot kondenzacijska jedra še občutno pospešujejo nastanek oblakov, ki z zmanjševanjem osončenosti dodatno prispevajo k ohlajanju površja našega planeta. Ameriški znanstveniki so tako dokazali vpliv aerosolov na nastanek visokih oblakov cirusov, ki nastajajo 6-10 kilometrov visoko, njihovi evropski kolegi pa so dokazali vpliv izpustov aerosolov iz portogalske prestolnice Lizbone na nastanek stratokumulusov -oblakov na višini od 1,5 do 2 kilometra- nad Kanarskimi otoki.


Se pravi če bi že bilo kaj narobe potem bi bila lahko kvečem nova ledena doba oz. precejšnje ohladitve na zemlji..

Tako razmišljam.. ..recimo da se do neke stopnje zares segreje ozračje recimo do 5 stopinj. Katastrofe se povečajo, več neviht, tornadov potresov... Vse skupaj privede do prekomernega kopičenja oblakov ki odbijejo sončne žarke stran od zemlje. Zemlja se začne ohlajati, življenje na njej začne izumirati...
To bi lahko bilo podobno recimo padlemu meteorju ki je uničil dinozavre, ki je povzročil ledeno dobo.
Se pravi da nas je lahko v vsakem primeru strah; mi smo le del narave ki pa na žalost ne moremo ničesar okreniti(tudi če pogledamo po zgodovini naših prednikov vidimo da so se že dogajale katastrofe in se tudi bodo).

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

AlexUS napisal/-a:Govorijo o segrevanju oz globalnem segrevanju???
No tukaj je en članek:
Aerosoli ohlajajo ozračje precej bolj, kot so doslej mislili znanstevniki. Do novih spoznanj so skoraj hkrati prišli ameriški znanstveniki v okviru Nasinega programa Success in njihovi francoski kolegi v okviru programa ACE 2.
Aerosoli so drobni delci, ki jih v ozračje v veliki meri oddaja človeštvo s svojimi dejavnostmi –gozdnimi požari, erozijo tal in industrijskimi izpusti ter seveda z izpusti iz prevoznih sredstev, zlasti nadzvočnih letal. Doslej je bilo znano, da aerosoli v ozračju delujejo kot drobna zrcala, ki preusmerjajo sončne žarke proč od Zemljinega površja in ga tako ohlajajo. Sedaj pa so znanstveniki ugotovili, da poleg tega aerosoli kot kondenzacijska jedra še občutno pospešujejo nastanek oblakov, ki z zmanjševanjem osončenosti dodatno prispevajo k ohlajanju površja našega planeta. Ameriški znanstveniki so tako dokazali vpliv aerosolov na nastanek visokih oblakov cirusov, ki nastajajo 6-10 kilometrov visoko, njihovi evropski kolegi pa so dokazali vpliv izpustov aerosolov iz portogalske prestolnice Lizbone na nastanek stratokumulusov -oblakov na višini od 1,5 do 2 kilometra- nad Kanarskimi otoki.
Ta pojav oz. mehanizem se imenuje globalno mračenje (ang. global dimming), o katerem obstaja na kvarkdabri članek:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... o-mracenje,

pa tudi debata je že tekla na forumu:

viewtopic.php?t=1581&postdays=0&postorder=asc&start=0
Se pravi če bi že bilo kaj narobe potem bi bila lahko kvečem nova ledena doba oz. precejšnje ohladitve na zemlji..

Tako razmišljam.. ..recimo da se do neke stopnje zares segreje ozračje recimo do 5 stopinj. Katastrofe se povečajo, več neviht, tornadov potresov... Vse skupaj privede do prekomernega kopičenja oblakov ki odbijejo sončne žarke stran od zemlje. Zemlja se začne ohlajati, življenje na njej začne izumirati...
To bi lahko bilo podobno recimo padlemu meteorju ki je uničil dinozavre, ki je povzročil ledeno dobo.
Na globalno klimo vpliva veliko dejavnikov (mnoge verjetno niso niti še odkrili), zato ni smiselno dajati neke sklepe samo na osnovi tega pojava. Sicer pa je ciklično izmenjevanje ledenih in medledenih dob tako in tako stalnica zgodovine našega planeta, razlogi za to pa še dandanes niso povsem jasni (predvidevajo, da zaradi spreminjanja ekscentričnosti eliptičnega tira Zemlje okoli Sonca in nagnjenosti ekliptike, kar naj bi imelo za posledico spreminjanje velikosti vpadlega svetlobnega toka s Sonca ob določenih letnih časih). Če še dodamo znane mehanizme, kot je efekt tople grede, se zadeva še dodatno komplicira.
Se pravi da nas je lahko v vsakem primeru strah; mi smo le del narave ki pa na žalost ne moremo ničesar okreniti(tudi če pogledamo po zgodovini naših prednikov vidimo da so se že dogajale katastrofe in se tudi bodo).
Če bi bili mehanizmi spreminjanja globalne klime povsem jasni, bi človek - če ne drugo - imel vsaj izhodišče, kako nanje vplivati. Ker pa temu ni tako, lahko zgolj omejuje tiste svoje posege, za katere je že sedaj jasno, da vodijo v odmike od naravnih procesov. Naravne spremembe sicer lahko vodijo v katastrofe, vendar se je po moje bolj za bati zavednega ali nezavednega človeškega delovanja, ki lahko s svojo škodljivostjo katastrofe samo še potencira.

Odgovori