globalno segrevanje je politična teorija

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a agata »

Onesnaževanje je beseda, ki jo je ustvaril človek. Označevala pa naj bi "nenaravno" stanje v okolju al pa naravi, al pa kar nasprotje "snanžnega". V naravi "snažnost" ne obstaja, je le vrsta snovi, (težko jih označimo kot čiste), katere živa bitja transformirajo, ker pač živijo. In pri tem pride do "onesnaženja", kar še zdaleč ni lastnost človeške vrste. Označi pa stanje, ko pogoji za življenje niso več tako ugodni.Zastrupljajo tudi druge rastlinske in živalske vrste. (beri knjigo: Simmons: Interpreting nature- cultural construction of the environment). In vse snovi, s katerimi onesnažujemo, so vzete iz narave- so naravne, tut če bi ble iz Marsa so še zmeri take. Problem je v hitrosti transformacij snovi v naravi al pa pospešena entropija-in pa seveda gore smeti, ki jih proizvajamo z oboževano znanstveno tehnologijo, ki nas bo baje rešila tut tega.
Mene sploh; niti najmanj; ne moti codva, še manj se bojim segrevanja ozračja- bojim pa se fabrik , ki proizvajajo orožja za ohranitev kapitala in njihovih sužnjev, ki skrbijo za rast in razvoj.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Zavest.
In ker zavesti ni brez telesa, sem tudi telo.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

agata napisal/-a:Onesnaževanje je beseda, ki jo je ustvaril človek. Označevala pa naj bi "nenaravno" stanje v okolju al pa naravi, al pa kar nasprotje "snanžnega". V naravi "snažnost" ne obstaja, je le vrsta snovi, (težko jih označimo kot čiste), katere živa bitja transformirajo, ker pač živijo. In pri tem pride do "onesnaženja", kar še zdaleč ni lastnost človeške vrste.
Veliko sklepaš na podlagi našega besedotvorja: komplicirani truizmi, nerelevantni zaključki ... Seveda je narava v preteklosti že sama poskrbela za masovna izumrtja. Je torej v redu, da to pospešeno storimo še sami?
agata napisal/-a:Mene sploh; niti najmanj; ne moti codva, še manj se bojim segrevanja ozračja
Torej te naraščajoče migracije, tekma za usihajočimi naravnimi viri in posledični masovni konflikti prav nič ne skrbijo? Saj veš, tisti, zaradi katerih se začne uporabljati orožje, ki pa te skrbi?

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Zavest.
In ker zavesti ni brez telesa, sem tudi telo.
Roman, to si mislil na celo svoje telo ali le na nek specifični del v telesu? Sprašujem, ker človek se lahko zaveda svojega jaza tudi če je brez nog, rok, oči, ušes, nosu, jezika, notranjih organov kot so ledvice, želodec, vranica...

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a agata »

Torej te naraščajoče migracije, tekma za usihajočimi naravnimi viri in posledični masovni konflikti prav nič ne skrbijo? Saj veš, tisti, zaradi katerih se začne uporabljati orožje, ki pa te skrbi?

Bojan D- a te prav razumem- prav je da se uporabi orožje proti migrantom, al kako.
Podnebne spremembe ne pomenijo konec sveta- pač pa so le spremembe.
Zakaj pa se tekmuje za "usihajočimi naravnimi viri?- zaradi narave sodobnega kapitalizma, ki mora nenehno proizvajati- govorimo o hiperprodukciji, zato. da bi lahko deloval- če ustavimo to mašino, to norost, če se odločimo za boljši svet, ki je možen, potem ne rabimo nobenga orožja več.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:
Roman napisal/-a:
Hanuman napisal/-a:Zavest.
In ker zavesti ni brez telesa, sem tudi telo.
Roman, to si mislil na celo svoje telo ali le na nek specifični del v telesu? Sprašujem, ker človek se lahko zaveda svojega jaza tudi če je brez nog, rok, oči, ušes, nosu, jezika, notranjih organov kot so ledvice, želodec, vranica...
Ta tvoja teza je močno vprašljiva. Če ti kak od čutov manjka, se to pozna tudi na zaznavanju, tudi na zavesti. Če ti manjkajo noge, je prizadeto tvoje gibanje v svetu, torej tudi zaznavanje, ki je s tem povezano, torej tudi zavest. Brez stika z okoljem se zavest sploh ne razvije. Zanimivo pri tem je, da je sluh bistveno pomembnejši od vida. O pomembnosti notranjih organov na delovanje celotnega telesa pa mi verjetno ni treba zgubljati besed. Je pa seveda treba upoštevati, kdaj (v kakšni starosti) izgubiš kak čut ali organ.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

agata napisal/-a:Bojan D- a te prav razumem- prav je da se uporabi orožje proti migrantom, al kako.
Z vsem napenjanjem domišljije mi ni jasno, kako si lahko prišla do te interpretacije. Seveda sem uporabil nekaj sarkazma, ampak ta ne bi smel premotiti niti srednješolke. Opiši mi svoj miselni proces.
agata napisal/-a:Podnebne spremembe ne pomenijo konec sveta- pač pa so le spremembe.
Se pravi bi tebe skrbelo samo popolno uničenje človeške rase? Sem zdaj jaz tebe narobe razumel?
Prva in druga svetovna vojna nista prinesli tega, pa jaz osebno ne bi rekel, da me ne skrbi ponovitev. In predvsem me skrbijo vzroki za uporabo orožja, ne orožje samo.
agata napisal/-a:Zakaj pa se tekmuje za "usihajočimi naravnimi viri?
Vprašaj se raje, zakaj bodo (oziroma že) usihali.
agata napisal/-a:če ustavimo to mašino, to norost, če se odločimo za boljši svet, ki je možen, potem ne rabimo nobenga orožja več.
Ne sanjaj.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

agata napisal/-a: Zakaj pa se tekmuje za "usihajočimi naravnimi viri?- zaradi narave sodobnega kapitalizma, ki mora nenehno proizvajati- govorimo o hiperprodukciji, zato.
Spet sveta preproščina. Tekmovalo se bo zato, ker se bodo ljudje, ki so že tako ali tako revni, izseljevali s področij, ki ne omogoča več življenja. Tekmovalo se bo za vire, kot so voda in hrana. V tem ne vidim nobenega preseravanja. Kje tukaj vidiš hiperprodukcijo?

Tvoj cinizem je zastrašujoč.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:Ta tvoja teza je močno vprašljiva. Če ti kak od čutov manjka, se to pozna tudi na zaznavanju, tudi na zavesti. Če ti manjkajo noge, je prizadeto tvoje gibanje v svetu, torej tudi zaznavanje, ki je s tem povezano, torej tudi zavest. Brez stika z okoljem se zavest sploh ne razvije. Zanimivo pri tem je, da je sluh bistveno pomembnejši od vida. O pomembnosti notranjih organov na delovanje celotnega telesa pa mi verjetno ni treba zgubljati besed. Je pa seveda treba upoštevati, kdaj (v kakšni starosti) izgubiš kak čut ali organ.
Roman se je izognil vprašanju.
Vedno je ''nekdo" znotraj telesa, ki vse opazuje in izgovarja besede "jaz" in "moje".
"Jaz imam svoje misli."
"Jaz imam svoja čustva."
"Jaz imam svoje izkušnje."
"Jaz imam svoje želje."
"Jaz sem fizik."
"Jaz nimam nog, roke, očesa, želodca..."
Ko neka misel pride in gre, tvoj jaz ostane nespremenjen, ko jeza pride in gre, jaz ostane nespremenjen, ko se nekaj novega naučiš, jaz ostane nespremenjen, ko izgubiš roko jaz ostane nespremenjen.

Kdo je ta jaz, ki vse to ima?
Roman napisal/-a:Brez stika z okoljem se zavest sploh ne razvije.
Ne razvije se um, naša identiteta pa je nekaj drugega kot je um in je iznad tega kar smo zaznali in doživeli s petimi čutili.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hanuman napisal/-a:Vedno je ''nekdo" znotraj telesa, ki vse opazuje in izgovarja besede "jaz" in "moje".
Ne, ni. Ta "nekdo" se ne razlikuje od zavesti oziroma telesa. To vse skupaj je ena entiteta, pa čeprav ima ta "nekdo" morda občutek, da je nekaj drugega.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a problemi »

BojanD napisal/-a:Je bil to odgovor na moje vprašanje?!!
Naj dodam začetek:
agata napisal/-a:Znanost je le en način interpretiranja sveta- in govoriva o zahodni znanosti-
Nato sledi:
BojanD napisal/-a:Kaj pa je to zahodna znanost? Ali to implicira vzhodno znanost? Ki je ... kaj? Ali so še kakšne druge dihotomije, npr. kopenska in morska znanost, znanost severne in znanost južne poloble?.
In moj odgovor:
problemi napisal/-a:O znanosti, kot jo mi razumemo je dejansko moč govoriti zgolj znotraj kulture "Knjige". Seveda je danes svet "globalen", ampak štartati je treba pri Talesu. :wink:
In še enkrat:
BojanD napisal/-a:Je bil to odgovor na moje vprašanje?!!
Da. To je bi moj dogovor na tvoje vprašanje. BojanD, več kot očitno je, da ne veš na kaj sva tam mislila z agato.

O tem ne mislim več, čista zguba časa.
Zadnjič spremenil problemi, dne 22.11.2012 13:09, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a problemi »

Hanuman napisal/-a:Roman se je izognil vprašanju.
Vedno je ''nekdo" znotraj telesa, ki vse opazuje in izgovarja besede "jaz" in "moje".
"Jaz imam svoje misli."
"Jaz imam svoja čustva."
"Jaz imam svoje izkušnje."
"Jaz imam svoje želje."
"Jaz sem fizik."
"Jaz nimam nog, roke, očesa, želodca..."
Ko neka misel pride in gre, tvoj jaz ostane nespremenjen, ko jeza pride in gre, jaz ostane nespremenjen, ko se nekaj novega naučiš, jaz ostane nespremenjen, ko izgubiš roko jaz ostane nespremenjen.

Kdo je ta jaz, ki vse to ima?
Hanuman, mislim da spregledaš eno manjše dejstvo in sicer, da zgornje "Jaz ..." ima oziroma dobi oziroma je samoumeven zgolj pri govorečemu bitju, bitju sposobnemu ne zgolj jezika, temveč govorice. Pred vsakim stavkom katerega izrečeš, ampak prav vsakim, bi lahko rekel: "Jaz ..." Recimo povsem banalna stvar: "Oprostite, koliko je ura?" je vedno pravzaprav "(Jaz sprašujem), Oprostite koliko je ura?". No naj ne kompliciram, verjetno me razumeš.

V tem kontekstu sam obravnavam tudi zavest s tem da ima zavest vsako bitje, ki pozna jezik.

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

Roman napisal/-a:Ta "nekdo" se ne razlikuje od zavesti oziroma telesa. To vse skupaj je ena entiteta, pa čeprav ima ta "nekdo" morda občutek, da je nekaj drugega.
Ni res. Telo in zavest nista eno in isto, čeprav imaš ti takšen občutek (maya). In s praktičnim primerom sem ti to tudi dokazal.

Under the influence of the three gunas, the soul is (1) misled by matter, and (2) subsequently entangled and entrapped. This tendency is termed maya (illusion).
Under maya's influence, the atman, (the soul) mistakenly identifies with the body. He accepts such thoughts as "I am white and I am a man," or "This is my house, my country, and my religion." Thus the illusioned soul identifies with the temporary body and everything connected to it, such as race, gender, family, nation, bank balance, and sectarian religion. Under this sense of false-ego (false-identity) the soul aspires to control and enjoy matter. However, in so doing he continuously serves lust, greed, and anger. In frustration he often redoubles his efforts and, compounding mistake upon mistake, only falls deeper into illusion.
http://hinduism.iskcon.org/concepts/105.htm

Hanuman
Prispevkov: 274
Pridružen: 7.8.2008 13:06

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a Hanuman »

problemi napisal/-a:Hanuman, mislim da spregledaš eno manjše dejstvo in sicer, da zgornje "Jaz ..." ima oziroma dobi oziroma je samoumeven zgolj pri govorečemu bitju, bitju sposobnemu ne zgolj jezika, temveč govorice.
Tudi Stephen Hawking ima svoj jaz, čeprav ne more govoriti.

Here is a direct quote from Stephen Hawking's website:
"In 1980, we changed to a system of community and private nurses, who came in for an hour or two in the morning and evening. This lasted until I caught pneumonia in 1985. I had to have a tracheotomy operation. After this, I had to have 24 hour nursing care. This was made possible by grants from several foundations.
"Before the operation, my speech had been getting more slurred, so that only a few people who knew me well, could understand me. But at least I could communicate. I wrote scientific papers by dictating to a secretary, and I gave seminars through an interpreter, who repeated my words more clearly. However, the tracheotomy operation removed my ability to speak altogether. For a time, the only way I could communicate was to spell out words letter by letter, by raising my eyebrows when someone pointed to the right letter on a spelling card. It is pretty difficult to carry on a conversation like that, let alone write a scientific paper. However, a computer expert in California, called Walt Woltosz, heard of my plight. He sent me a computer program he had written, called Equalizer. This allowed me to select words from a series of menus on the screen, by pressing a switch in my hand. The program could also be controlled by a switch, operated by head or eye movement. When I have built up what I want to say, I can send it to a speech synthesizer. At first, I just ran the Equalizer program on a desk top computer.

BojanD
Prispevkov: 143
Pridružen: 9.11.2012 15:54

Re: globalno segrevanje je politična teorija

Odgovor Napisal/-a BojanD »

problemi napisal/-a: O znanosti, kot jo mi razumemo je dejansko moč govoriti zgolj znotraj kulture "Knjige". Seveda je danes svet "globalen", ampak štartati je treba pri Talesu. :wink:
problemi napisal/-a: Da. To je bi moj dogovor na tvoje vprašanje. BojanD, več kot očitno je, da ne veš na kaj sva tam mislila z agato.
O tem ne mislim več, čista zguba časa.
Bi tudi sam rekel, da je bilo več kot očitno, da nisem vedel, kaj sta mislila. Zato sem tudi vprašal, ne? Odgovor pa v kategoriji "kar nekaj" oz. kot da bi prisostvoval srečanju brezposelnih študentov filozofije.

Imaš prav. Tisto tvoje pisanje in branje zapisanega je čista izguba časa.

Odgovori