Ime našega SONCA

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Odgovori
Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

Zanima me ali ima naše Sonce tudi ime ( kot planet Zemlja npr.)

zanima me tudi ali ima naš (Zemljin) sončni sistem ime?

Sama ga namreč še nisem zasledil

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, "Sonce" je ze ime nase zvezde (latinsko "Sol").

Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

:D
merci beaucoup


pa sistem?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Enako. "Soncni sistem" ali "Osoncje" se sklicuje na nasega in se tudi pise z veliko zacetnico. Sistemom, ki pripadajo drugim zvezdam, moras rect "planetarni sistem"

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Aniviller napisal/-a:Enako. "Soncni sistem" ali "Osoncje" se sklicuje na nasega in se tudi pise z veliko zacetnico. Sistemom, ki pripadajo drugim zvezdam, moras rect "planetarni sistem"
Malce drugače ločimo te objekte! :wink:
Osončje (z veliko začetnico) je naš planetni sistem okoli našega Sonca, osončje (z malo začetnico), pomeni sistem okoli kateregakoli drugega sonca- torej druge zvezde. Npr. planet v osončju GJ 504 je za nas nenavadno rožnate barve.
Glede barve glej: http://www.foxnews.com/science/2013/08/ ... tographed/
http://en.wikipedia.org/wiki/GJ_504_b
Enako mislimo pri Jupitru, "našega" jupitra v našem osončju, v tujih osončjih so jupitri dokaj pogosti objekti.
Torej Jupiter kroži okoli Sonca, npr. vroči jupitri okoli nekaterih zvezd (svojih sonc)!
Npr. Sonce je samo prvo, ki je dalo ime skupini, ki jim rečemo sonca. Seveda lahko uporabimo izraz središčna zvezda ali centralna zvezda, da poudarimo, da ne gre za Sonce.
Enako npr. Zemlja je dala ime skupini planetov, ki jim rečemo zemlje!

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja to je sicer res, in se tudi v praksi vse te stvari klice sonca/osoncja/jupitri... ampak to samo kaze na historicni vrstni red, dokler je bil jupiter samo eden, in Osoncje samo nase osoncje, ni bilo problema, zdaj pa imamo zmedo :)

Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

Katerim skupinam planetom pravimo zemlje?
Lastnosti?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a vojko »

solarsystemfil napisal/-a:Katerim skupinam planetom pravimo zemlje?
Lastnosti?
Halo, pa kaj misliš, da si na kvizu in postavljaš vprašanja rafalih? Imaš internet in najdeš vse odgovore; ne gnjavi. :evil:

Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

. izboljšave
so potrebne tudi pri meni

Hvala :wink:

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a agata »

Solarsystemfil- a ni zanimivo. da zmeraj kadar "mački stopšiš na rep" le ta zacvili!?. Imena dajemo ljudje, in to je Znanost. Kadar pa pred trdega, bazičnega, "hardcore" fizika postaviš preprosto logično vprašanje, se izkaže njegova deepseated religiozna narava:-"nanost, Fizika, Baza je Sveta"- zato ne sprašuj!!!
In jaz sem že nnnnntič picikl- :lol:
PS:. Življenje uspeva predvsem v kislem, v bazi bolj redko-saj veš aminokisline pa to.
Mene pa najbolj muči vprašanje, le kdo si je izmislil pletenje in kvačkanje- mislim- a niso morali biti ful pametni, da so v puhu zagledali vrv, ki je zlepa ne strgaš?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Solarsystemfil- a ni zanimivo. da zmeraj kadar "mački stopšiš na rep" le ta zacvili!?. Imena dajemo ljudje, in to je Znanost. Kadar pa pred trdega, bazičnega, "hardcore" fizika postaviš preprosto logično vprašanje, se izkaže njegova deepseated religiozna narava:-"nanost, Fizika, Baza je Sveta"- zato ne sprašuj!!!
In jaz sem že nnnnntič picikl- :lol:
Oglaša se pesnica, ki ima težave z razumevanjem širjenja vesolja. :lol:

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a agata »

Jaz se vsaj upam pasti, spotikati in me ni sram priznati da ne razumem koncepta širjenja vesolja. Še enkrat kam se širi, če se širi- zakaj Mister shrink, ne znate odgovoriti na to preprosto vprašanje?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a Roman »

agata napisal/-a:Še enkrat kam se širi
V nič seveda.
če se širi
Imaš drugačno razlago za pojave, kot so rdeči premik in sevanje ozadja?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a shrink »

agata napisal/-a:Jaz se vsaj upam pasti, spotikati in me ni sram priznati da ne razumem koncepta širjenja vesolja. Še enkrat kam se širi, če se širi- zakaj Mister shrink, ne znate odgovoriti na to preprosto vprašanje?
Na vprašanje vam je bilo že davno odgovorjeno - le preberite si še enkrat schnellkurs, ga. agata. :lol:

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Ime našega SONCA

Odgovor Napisal/-a agata »

Hvala Roman za odgovor :) - G. shrink- šnelkurz je kaj? 8) - napihovanje Balona :roll: - zelo neadekvatna metafora- prav tako je širjenje v nič neadekvatno- saj nič ne obstaja, kako se potem lahko širi v nekaj, česas ni- to so aporije, paradoxi- in hvala Bogu za infinity, its the best joke ever written :lol:

Odgovori