Paranormalni izziv - Slovenija 2006

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Thja, in ko sem trdil da so ljudje ,ki verujejo v (me ostalim) npr. zdravilno moč bioenergije in se hkrati razglašajo za ateiste, je nastal vihar v kozarcu vode, ker to menda naj ne bi bili verniki ampak nekaj povsem drugega. V tem članku pa pisec vseskozi govori o vernikih v paranormalne pojave. :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ap-čiha:

Verjetno je stvar definicije, kaj pomeni biti vernik. Zato sem besedo "verujoči" dal v navednice. Lahko si npr. fizik, pa se imaš za "vernika". Da ne bo pomote: "vernika" v fizikalne zakone oz. če je komu ljubše, "vernika" v zakone Narave. Za "verovanje" ni torej nujno, da ima zveze z religijo. Za pomen besede ateizem, pa je drugače. Pomeni namreč: tajenje, nepriznavanje boga, brezboštvo in je torej po definiciji zanikanje verovanja v boga.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Jaz predlagam, da vseeno razlikujemo med verjetjem in verovanjem, nekako tako, kot je opisano v SSKJ. Vernik se v tem smislu navezuje na verovanje in ne na verjetje.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Kdor je, oz. misli da je ,prepričan ateist si razumljivo ne bo dovolil nositi nalepko - vernik v karkoli - , če ravno ravna tako kot ravna vernik, se pravi verjame v nekaj kar ne more dokazati. Lepše je slišati ,če govoriš o pozitivni energiji ali čem podobnem.
Toda, ko sem napisal prejšnji komentar sem to storil na podlagi objavljenega komentarja - ki ga prijazno navaja Shrink - o knjigi Debunked, kjer komentator pravi:

"V knjigi Devenez sorciers, devenez savants, sedaj dosegljivi tudi v angleškem prevodu Debunked! ESP, Telekinesis, and other Pseudoscience se skriva kar nekaj presenečenj tako za vernika v paranormalnost ....",.... in tako dalje, ves čas v tekstu piše o "vernikih" v astrologijo ,v telekinezo in podobne reči.
Avtor komentarja je očitno dobro dojel ,da si ateist česa takšnega ne more privoščiti.
In s tem potrdil moje prepričanje ,da je krog ateistov zelo ozek. :)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, kot že rečeno, pa je ateizem dosti bolj natančno definiran pojem. Tudi ateist sicer v kaj verjame, vendar ne v boga. Se pa strinjam, da nas je kljub temu malo. Ampak včasih je bilo ateizma še manj. Je pa tu treba dodati še to, da teistom zelo veliko pomeni mnenje, da je krog ateistov ozek. Nekateri bi ta krožec najraje kar ukinili. Pri nalepkah si pa tako ni mogoče pomagati.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Roman napisal/-a:Jaz predlagam, da vseeno razlikujemo med verjetjem in verovanjem, nekako tako, kot je opisano v SSKJ. Vernik se v tem smislu navezuje na verovanje in ne na verjetje.
V SSKJ so navedeni naslednji pomeni za to besedo:

"verova'nje in ve'rovanje -a s (a; e)

1. glagolnik od verovati: arheološki dokazi o
verovanju starih ljudstev / verovanje v posmrtno
življenje / verovanje v čarovnice, duhove /
verovanje v svojo lastno moč / zagotoviti vsakemu
svobodo verovanja

2. kar se veruje v zvezi z bogom, nadnaravnimi
silami: verovanje obsega tudi človekov odnos do
narave, življenja; razvoj verovanja / poganska,
totemistična verovanja // kar se veruje o obstoju
česa skrivnostnega, umišljenega: zbirati
verovanja in ljudske običaje; verovanje, da rož ni
dobro imeti v spalnici, je staro / po ljudskem
verovanju je petek nesrečen dan

3. ekspr., navadno s prilastkom skupek kakih
naukov, načel, v katera se veruje: ni mogel
sprejeti novih estetskih, ideoloških verovanj"

Drugi pomen kaže na to, da je možno verovati v nadnaravne (paranormalne) sile (ki niso nujno povezane z religijo oz. bogom) in da verovanje lahko obsega tudi človekov odnos do narave in življenja. Tretji pomen (sicer ekspresiven) pa kaže na to, da beseda verovanje ni omejena zgolj na religijo.

Kar se tiče besede verjetje, pa je v SSKJ navedeno:

"verjetje -a s (e) glagolnik od verjeti: verjetje
novice"
ap-čiha napisal/-a:Kdor je, oz. misli da je ,prepričan ateist si razumljivo ne bo dovolil nositi nalepko - vernik v karkoli - , če ravno ravna tako kot ravna vernik, se pravi verjame v nekaj kar ne more dokazati. Lepše je slišati ,če govoriš o pozitivni energiji ali čem podobnem.
Če pogledamo, kaj navaja SSKJ o besedi vernik:

"vernik -a m (e)
1. pripadnik kake vere: verniki se zbirajo k
molitvi
2. ekspr., s prilastkom kdor veruje v kaj sploh:
verniki v nadosebne ideale, revolucijo
3. ekspr., s prilastkom vnet zagovornik, privrženec:
gledališki verniki; verniki tehničnega razvoja"

vidimo, da spet ni povezana zgolj z vero oz. religijo. V zvezi z "verovanjem" v paranormalno sem vsekakor imel v mislih širši (ekspresiven) pomen. Paranormalno (nadnaravno - ang. supernatural) je (kot sem že omenil) lahko povezavi z religijo, vendar se s tem opisom povezuje vse, kar ni pojasnjeno z obstoječimi fizikalnimi (naravnimi) zakoni.
Toda, ko sem napisal prejšnji komentar sem to storil na podlagi objavljenega komentarja - ki ga prijazno navaja Shrink - o knjigi Debunked, kjer komentator pravi:

"V knjigi Devenez sorciers, devenez savants, sedaj dosegljivi tudi v angleškem prevodu Debunked! ESP, Telekinesis, and other Pseudoscience se skriva kar nekaj presenečenj tako za vernika v paranormalnost ....",.... in tako dalje, ves čas v tekstu piše o "vernikih" v astrologijo ,v telekinezo in podobne reči.
Avtor komentarja je očitno dobro dojel ,da si ateist česa takšnega ne more privoščiti.
In s tem potrdil moje prepričanje ,da je krog ateistov zelo ozek.


No, ne vem, če avtor članka a priori zavrača tiste pojave, ki jih fizika še ne more pojasniti oz. ki so po današnjih naziranjih nemogoči, pa čeprav jih bo mogoče kdaj pojasniti in zato označuje vse, ki verjamejo ali dopuščajo možnost, da taki pojavi obstajajo, kot vernike.

Kar se tiče besede ateizem, je njen pomen jasen.
Zadnjič spremenil shrink, dne 24.1.2006 17:02, skupaj popravljeno 1 krat.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Je pa tu treba dodati še to, da teistom zelo veliko pomeni mnenje, da je krog ateistov ozek"

Seveda, vendar le z mojo drobno vendar pomembno pripombo, po kateri se tvoja formulacija pravilnejše glasi - nekaterim teistom.., s povdarkom na "nekaterim".

Istočasno pa mnogim teistom veliko pomeni ,da obstaja vsaj ozek krog ateistov.
To se mi zdi zelo pomembno.

"Nekateri bi ta krožec najraje kar ukinili."
Hvala Bogu, da jih je malo. Nikakor pa ne (z)manjka takšnih ,ki bi radi ukinili teizem in sebe postavili na mesto Boga. Ali pa kar ukinili teiste.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vsekakor se strinjam z romanom, da je bilo včasih ateistov manj, kot danes. Včasih (npr. v času sv. inkvizicije) je bilo celo nevarno, če si izjavil, da bog ne obstaja. Takrat je bilo celo ukvarjanje z znanostjo heretično oz. brezbožniško početje. Pa ne samo včasih. Dandanes imajo fundamentalistični pripadniki nekaterih ver za brezbožnike (torej ateiste) vse tiste, ki ne verjamejo v "njihovega boga".
ap-čiha napisal/-a:"Je pa tu treba dodati še to, da teistom zelo veliko pomeni mnenje, da je krog ateistov ozek"

Seveda, vendar le z mojo drobno vendar pomembno pripombo, po kateri se tvoja formulacija pravilnejše glasi - nekaterim teistom.., s povdarkom na "nekaterim".

Istočasno pa mnogim teistom veliko pomeni ,da obstaja vsaj ozek krog ateistov.
To se mi zdi zelo pomembno.

"Nekateri bi ta krožec najraje kar ukinili."
Hvala Bogu, da jih je malo. Nikakor pa ne (z)manjka takšnih ,ki bi radi ukinili teizem in sebe postavili na mesto Boga. Ali pa kar ukinili teiste.
Tako kot obstajajo fundamentalisti med ateisti, obstajajo fundamentalisti tudi med teisti. Sicer pa dokler sta Fakulteta za matematiko in fiziko ter Teološka fakulteta članici Univerze, ni bojazni, da bi enih in drugih vsaj formalno zmanjkalo (kljub temu da fizikov in ateistov ter teologov in teistov ne gre vedno enačiti).

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

ap-čiha napisal/-a:Istočasno pa mnogim teistom veliko pomeni, da obstaja vsaj ozek krog ateistov.
Res? Zakaj pa? Po mojem ne zaradi vaje v strpnosti. Da ne bolj zato, da imajo vzorec za hudobca? :lol:
Nikakor pa ne (z)manjka takšnih, ki bi radi ukinili teizem in sebe postavili na mesto Boga. Ali pa kar ukinili teiste.
No, razumem, da nekateri ne morejo brez boga, karkoli že to pomeni, kakor po drugi strani drugim to čisto nič ne pomeni. Se pač razlikujemo. Z ukinjanjem pa se verjetno ukvarjajo le fundamentalisti. Le na kateri strani jih je več?

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Včasih (npr. v času sv. inkvizicije) je bilo celo nevarno, če si izjavil, da bog ne obstaja."

Celo smrtno nevarno, odvisno od kraja in časa takšnih izjav.

"Takrat je bilo celo ukvarjanje z znanostjo heretično oz. brezbožniško početje"

V določenih ozirih vsekakor. To je veljalo predvsem za tisto znanost ,ki bi utegnila kakorkoli ugroziti položaje in doktrino takratnih klerikov, ne pa za znanost na splošno, saj so se med njimi mnogi ukvarjali z raziskavami marsičesa , delovali na znanstvenem področju in pri tem tudi marsikaj odkrili ,kar sodi v znanost.
Vendar se o tem pri nas (v času zapovedane ateistične doktrine) ni smelo govoriti, zato še danes povprečen Slovenec o tem kaj malo ali nič ne ve. Bolj enostavno (in ideološko primerno) si je bilo zapomniti inkvizicijske procese

"Dandanes imajo fundamentalistični pripadniki nekaterih ver za brezbožnike (torej ateiste) vse tiste, ki ne verjamejo v "njihovega boga"."

Resnično, in pri tem ne izbirajo sredstev za dokazovanje svoje "resnice". Žal je razvoj družbe ponekod obstal na stopnji miselnosti srednjega veka.

"Tako kot obstajajo fundamentalisti med ateisti, obstajajo fundamentalisti tudi med teisti"

Se povsem strinjam. Sam celo mislim, da je to pogojeno z našim karakterjem. Fundamentalist je tak že po svoji zasnovi. Če ga boš vzgojil v ateističnem duhu, bo zaprisežen ateist, če v teističnem bo goreč teist, v vsakem primeru pa ne bo prenašal nasprotnih pogledov.

"Res? Zakaj pa?"
Iz preprostega razloga. Ker nekoga ki zase trdi ,da je prepričan ateist in v isti sapi razlaga kako naprimer s pomočjo glinaste piramide odganja negativno energijo iz stanovanja, prestavlja postelje po nasvetih raznih bioenergetikov, hodi na energetske točke iskat zdravje, ali plača astrologa da mu naredi osebni horoskop , ali hodi h jasnovidcem po nasvete, ipd. , kot ateista ni mogoče jemati resno.

"Po mojem ne zaradi vaje v strpnosti."
Tudi zaradi vaje v strpnosti, gotovo.

"Da ne bolj zato, da imajo vzorec za hudobca? "
Hja, če si imel v mislih kakšnega batjuško in njegove zveste učence in izvrševalce , potem moram reči ,da sem tudi že sam pomislil na to možnost.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Le na kateri strani jih je več?"

No ni tega dolgo nazaj , borih nekaj let morda, je bilo to zelo lahko ugotoviti.
Kakorkoli že in ne glede na to koliko jih je, upajmo da ostajajo brez moči da bi svoje želje uresničili. Vsaj čas bi že bil.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

ap-čiha napisal/-a:delovali na znanstvenem področju in pri tem tudi marsikaj odkrili, kar sodi v znanost. Vendar se o tem pri nas (v času zapovedane ateistične doktrine) ni smelo govoriti, zato še danes povprečen Slovenec o tem kaj malo ali nič ne ve.
Lahko poveš kaj več?
...kot ateista ni mogoče jemati resno.
O tem se s teboj pač popolnoma strinjam. Kljub temu pa marsikaj od tega, kar trdijo alternativci, naj sploh ne bi imelo nikakršne zveze z nadnaravnim, čeprav znanstveno niso dokazane (recimo kakšne Hartmanove mreže, energijski centri, kozmična sevanja in podobno).

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Lahko poveš kaj več?"

Kogar zanima kaj več o tem bo zagotovo našel ustrezno literaturo. Sicer pa jih tudi na Slovenskem ni manjkalo, lahko ti svetujem da si prelistaš drobno knjižico "100 slovenskih znanstvenikov", tam boš našel kaj zanimivega o tem, pa še bolj verodostojna informacija bo ,kot če ti sedaj pišem po spominu.

"Kljub temu pa marsikaj od tega, kar trdijo alternativci, naj sploh ne bi imelo nikakršne zveze z nadnaravnim, čeprav znanstveno niso dokazane "

Potem bo to potrebno najprej znanstveno dokazati, preden bomo lahko trdili ,da je vse to res. Bil sem nekoč iz golega firbca na enem izmed takšnih predavanj in predavatelj je klatil same neumnosti glede raznoraznih energij in njihovih vplivov na človeka, če ravno se je pred tem predstavil kot dipl. ing. el. Vozlišča Hartmanove mreže pa je kot po čudežu našel tam kjer je bil sicer prostor med mizami, medtem ko jih drugje ni bilo, kar je bila po svoje še sreča ,sicer bi moral siromak lesti preko miz in stolov in to bi kaj čudno zgledalo. Ljudje - sicer z najmanj srednjo izobrazbo pa naprej - , so kupovali njegovo knjižice kakor vrože žemljice. Kakšen teden so vsi hodili na okoli z nekakšnimi žicami in in obeski ter prestavljali mize po pisarnah, potem pa je cela stvar popustila in sedaj so zopet mize tam kot so bile nekoč ,Hartmanova mreža pa nikogar ne zanima.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

ap-čiha napisal/-a:Potem bo to potrebno najprej znanstveno dokazati, preden bomo lahko trdili, da je vse to res.
Natančno tako. No, knjižico si bom vsekakor ogledal. Hvala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

ap-čiha napisal/-a:"Včasih (npr. v času sv. inkvizicije) je bilo celo nevarno, če si izjavil, da bog ne obstaja."

Celo smrtno nevarno, odvisno od kraja in časa takšnih izjav.
Smrt (na grmadi) je bilo najhujša nevarnost in še tej se je bilo mogoče izogniti (npr. s priznanjem). Druge (bolj pogoste) pa so bile: cerkvene kazni, mučenje, ječa.
"Takrat je bilo celo ukvarjanje z znanostjo heretično oz. brezbožniško početje"

V določenih ozirih vsekakor. To je veljalo predvsem za tisto znanost ,ki bi utegnila kakorkoli ugroziti položaje in doktrino takratnih klerikov, ne pa za znanost na splošno, saj so se med njimi mnogi ukvarjali z raziskavami marsičesa , delovali na znanstvenem področju in pri tem tudi marsikaj odkrili ,kar sodi v znanost.
Seveda so se tudi kleriki (npr. duhovniki) ukvarjali z raziskovanjem (npr. Mendel), vendar je taisti sloj po drugi strani znanost in razvoj zelo zaviral.
Vendar se o tem pri nas (v času zapovedane ateistične doktrine) ni smelo govoriti, zato še danes povprečen Slovenec o tem kaj malo ali nič ne ve. Bolj enostavno (in ideološko primerno) si je bilo zapomniti inkvizicijske procese
Ker sem se deloma šolal še v času pred slov. osamosvojitvijo, lahko povem, da imen kot so Mendel vsekakor niso zamolčali. Morda pa se je to zgodilo z določenimi Slovenci. Pa saj je katoliška cerkev počela isto. Iz slov. zgodovine namreč vemo, da so bile v obdobju protireformacije sežgane knjige reformatorjev (kot je bil Trubar), ki so pomenile začetek slov. knjižnega jezika. Če bi torej obveljala volja protireformatorjev, bi bil Trubar zbrisan iz slov. zgodovine.

Kar se tiče same inkvizicije, je prav, da si jo zapomnimo. Že zaradi tega, ker je bila aktivna več stoletij.
"Dandanes imajo fundamentalistični pripadniki nekaterih ver za brezbožnike (torej ateiste) vse tiste, ki ne verjamejo v "njihovega boga"."

Resnično, in pri tem ne izbirajo sredstev za dokazovanje svoje "resnice". Žal je razvoj družbe ponekod obstal na stopnji miselnosti srednjega veka.
Žal ima tudi katoliška cerkev na nekaterih področjih miselnost srednjega veka. Takšna je npr. njena pozicija glede kontrole rojstev, saj prepoveduje vsakršno kontracepcijo, razen t.i. "vatikanske rulete".
"Res? Zakaj pa?"
Iz preprostega razloga. Ker nekoga ki zase trdi ,da je prepričan ateist in v isti sapi razlaga kako naprimer s pomočjo glinaste piramide odganja negativno energijo iz stanovanja, prestavlja postelje po nasvetih raznih bioenergetikov, hodi na energetske točke iskat zdravje, ali plača astrologa da mu naredi osebni horoskop , ali hodi h jasnovidcem po nasvete, ipd. , kot ateista ni mogoče jemati resno.
Omenil sem že (in tudi razložil), da po mojem mnenju ne gre enačiti ateizma in verovanja oz. verjetja v paranormalne pojave. Na osnovi teorij slov. fizika A. Detele bi bilo npr. možno pojasniti nekatere paranormalne pojave kot so aura in celo bioenergija. Ker Detela svojih teorij ne bazira na "božjem delu", ampak izhaja iz priznanih teorij, kot je kvantna fizika, ga gre jemati resno, pa čeprav njegove teorije še niso priznane in mogoče tudi nikoli ne bodo.

Po drugi strani se strinjam, da večina ljudi, ki verjame v paranormalno, ne spada med naravoslovce in tudi ne verjetno med ateiste. Poznam pa tudi izjeme.
"Kljub temu pa marsikaj od tega, kar trdijo alternativci, naj sploh ne bi imelo nikakršne zveze z nadnaravnim, čeprav znanstveno niso dokazane "

Potem bo to potrebno najprej znanstveno dokazati, preden bomo lahko trdili ,da je vse to res. Bil sem nekoč iz golega firbca na enem izmed takšnih predavanj in predavatelj je klatil same neumnosti glede raznoraznih energij in njihovih vplivov na človeka, če ravno se je pred tem predstavil kot dipl. ing. el. Vozlišča Hartmanove mreže pa je kot po čudežu našel tam kjer je bil sicer prostor med mizami, medtem ko jih drugje ni bilo, kar je bila po svoje še sreča ,sicer bi moral siromak lesti preko miz in stolov in to bi kaj čudno zgledalo. Ljudje - sicer z najmanj srednjo izobrazbo pa naprej - , so kupovali njegovo knjižice kakor vrože žemljice. Kakšen teden so vsi hodili na okoli z nekakšnimi žicami in in obeski ter prestavljali mize po pisarnah, potem pa je cela stvar popustila in sedaj so zopet mize tam kot so bile nekoč ,Hartmanova mreža pa nikogar ne zanima.
Sploh ni tako redko, da se izobraženci (tudi na področju naravoslovja in tehnike) ukvarjajo s tem. Večina od teh je čistih goljufov, ki svojo izobrazbo izkoriščajo za lastno okoriščanje. Nekateri pa naj bi s tem resno ukvarjali: omenil sem že Detelo.

Na tem forumu sem zasledil, da nek profesor na FRI (ali FE) z izsledki raziskav iz področja okultnih ved posiljuje študente med predavanji, ki s tem ne bi smela imeti nič skupnega. To je čista zloraba položaja in takšno ravnanje obsojam.

Odgovori