Kako najti vodo pod zemljo?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

:? Kaj pa je smešno?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne boš povedal, Celica?

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Evo, da malo obudim temo: Pred malo manj kot 10 leti smo tud pri nas na vasi končno dobili kabelsko tv. Ker sem po naravi radoveden, sem se že pred pričetkom kopanja luknje za kabel pri vodji del zanimal, kako bodo vedeli, kje so vodovodne cevi, kabli za elektriko in telefon, kanalizacija,... In sem bil kljub relativni mladosti (okrog 13 let) presenečen nad odgovorom. Uporabljali so namreč 2 bakreni žici L oblike. Itak sem bil skeptičen, zato sem zadevo tudi sam preizkusil, pa ne samo na dvorišču, ampak tudi na travniku, v drugih krajih (pri starih starših na primer) in sem bil presenečen, da zadeva v večini primerov dejansko najde nek vodnik, položen pod zemljo. Poudarjam, da s to metodo ne moreš vedeti, kaj je pod zemljo, dokler ne izkoplješ luknje, dejstvo pa je, da lahko na približno pol metra natančno ugotoviš kje poteka vodovod, električni kabel, itd. Verjetno je samo odkritje pogojeno tudi z globino, v kateri se vodnik nahaja (sam sem našel zadeve cca. 0,7m pod površjem). Žici pa NE delujeta za odkrivanje kosov kovine (na primer zakopana podkev, denar na plaži...)

Mogoče bo kdo od vas rekel, da me je tisti človek enostavno "zezal" in so imeli načrte. Lahko vam povem, da so itak najprej vprašali tam živeče ljudi, kje približno naj bi vodniki potekali, šele nato so uporabljali tiste žice. Tako da kar se mene tiče, je metoda uporabna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Grothorious napisal/-a:Mogoče bo kdo od vas rekel, da me je tisti človek enostavno "zezal" in so imeli načrte. Lahko vam povem, da so itak najprej vprašali tam živeče ljudi, kje približno naj bi vodniki potekali, šele nato so uporabljali tiste žice. Tako da kar se mene tiče, je metoda uporabna.
Tudi slepa kura sem pa tja najde kakšno zrno in se njeno metodo iskanja "na slepo" prav tako lahko označi za uporabno. :lol:

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

shrink napisal/-a:
Grothorious napisal/-a:Mogoče bo kdo od vas rekel, da me je tisti človek enostavno "zezal" in so imeli načrte. Lahko vam povem, da so itak najprej vprašali tam živeče ljudi, kje približno naj bi vodniki potekali, šele nato so uporabljali tiste žice. Tako da kar se mene tiče, je metoda uporabna.
Tudi slepa kura sem pa tja najde kakšno zrno in se njeno metodo iskanja "na slepo" prav tako lahko označi za uporabno. :lol:
To pa ne bo držalo, ker je metoda uspešna v skoraj vseh primerih. Ker se nihče ne potrudi in dodobra razišče zadeve, tud ne moremo vedet, kaj vpliva na rezultat. A misliš, da je verjetno, da bi se žici po naključju križali zmeraj le nad vodniki? Po tvojem prepričanju bi se morali prekrižat tud nad ozemljem brez njih, pa se ne. Zakaj ne?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Grothorious napisal/-a:
shrink napisal/-a:
Grothorious napisal/-a:Mogoče bo kdo od vas rekel, da me je tisti človek enostavno "zezal" in so imeli načrte. Lahko vam povem, da so itak najprej vprašali tam živeče ljudi, kje približno naj bi vodniki potekali, šele nato so uporabljali tiste žice. Tako da kar se mene tiče, je metoda uporabna.
Tudi slepa kura sem pa tja najde kakšno zrno in se njeno metodo iskanja "na slepo" prav tako lahko označi za uporabno. :lol:
To pa ne bo držalo, ker je metoda uspešna v skoraj vseh primerih.
Pa še kako je res, samo kaj ko so tvoji sklepi pristranski in niti malo znanstveni.
Grothorious napisal/-a:Ker se nihče ne potrudi in dodobra razišče zadeve, tud ne moremo vedet, kaj vpliva na rezultat.
No, to pa je tisto, kar ne drži. Bajaličarstvo so dodobra raziskali: rezultati znamenitih Munchenskih eksperimentov kažejo na to, da bajalice ne delujejo (glej moj prvi post v tej temi). Randi pa še vedno ponuja milijon dolarjev tistemu, ki bi dokazal svoje sposobnosti z bajalico (spet glej moj prvi post).
Grothorious napisal/-a:A misliš, da je verjetno, da bi se žici po naključju križali zmeraj le nad vodniki? Po tvojem prepričanju bi se morali prekrižat tud nad ozemljem brez njih, pa se ne. Zakaj ne?
Najprej izvedi kontroliran eksperiment, njegove rezultate statistično ovrednoti, pa se bomo pogovarjali naprej. Dokler tega ne narediš, govoriš na pamet; tako kot govori na pamet marsikdo, ki napačno ocenjuje verjetnost.

Če hočeš zvedeti, kaj se v resnici skriva za bajaličarstvom in podobnimi zadevami, si preberi:

http://www.kvarkadabra.net/article.php/debunked_knjiga

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Ne govorim na pamet, govorim iz svojih izkušenj, ki enostavno kažejo na uporabnost te metode. Znana nemška rečenica pravi "probieren ist über studieren", a si mogoče kdaj to poskusil, ali pač verjameš ker si nekje prebral?

Nikakor pa ne verjamem v nadnaravno, če si mogoče dobil tak vtis, ravno nasprotno; menim, da ima vsak domnevno nadnaraven pojav čisto znanstveno razlago.

Hvala za link, zgleda zanimivo, bo treba prebrat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Grothorious napisal/-a:Ne govorim na pamet, govorim iz svojih izkušenj, ki enostavno kažejo na uporabnost te metode.
Ja, astrologi, homeopati in podobni tudi govorijo o lastnih izkušnjah, ko ostale prepričujejo, da njihove metode delujejo, a znanost je že davno spoznala, da gre preprosto za šarlatanstvo ali psevdoznanost. Enako velja za bajaličarstvo.
Grothorious napisal/-a:Znana nemška rečenica pravi "probieren ist über studieren", a si mogoče kdaj to poskusil, ali pač verjameš ker si nekje prebral?


Ni mi treba poskusiti, ker so bili poskusi že narejeni (zato je tvoja nemška rečenica brezpredmetna). In ti nedvomno kažejo, da bajalica ne deluje. Sicer pa sem ti že dejal, da je treba poskus kontrolirano izvesti in rezultate statistično ovrednotiti. Ker ne enega, ne drugega sam nisi izvedel, pač zame nisi kredibilen vir. Je pa zame kredibilen vir npr. (navedel sam ga tudi v svojem prvem postu):

http://www.csicop.org/si/9901/dowsing.html

Kar se tiče prebiranja nasploh, že zaradi svoje profesije večinoma prebiram znanstveno-strokovne članke. Ti so pa zame neprimerno bolj kredibilni kot šarlatanske polresnice. Če si pa še vedno prepričan v to, da bajalica deluje in da ne napačno interpretiraš svojih opažanj, se lahko vedno obrneš na Randija, ki ti bo ob morebitnem uspehu pri dokazovanju svoje metode brez težav izplačal nagrado.
Grothorious napisal/-a:Nikakor pa ne verjamem v nadnaravno, če si mogoče dobil tak vtis, ravno nasprotno; menim, da ima vsak domnevno nadnaraven pojav čisto znanstveno razlago.
Nikjer nisem zapisal, da verjameš v nadnaravno, sem pa jasno povedal, da tvoji sklepi niso znanstveni oz. da niso bili podvrženi strogi znanstveni presoji. Za bajaličarstvo - kot že rečeno - pa je jasno, da gre za šarlatanstvo/psevdoznanost in tega (na tvojo žalost) nobeno tvoje še kako pozitivno izkustvo ne more spremeniti.

Kar se tiče domnevno nadnaravnega, pa se motiš: za njim se "skrivajo statistika, človeško napačno ocenjevanje verjetnosti, prazno govoričenje ali preprosto prevara."
Grothorious napisal/-a:Hvala za link, zgleda zanimivo, bo treba prebrat.
Ko boš prebral, boš upam spoznal, da se za navidezno uspešnostjo bajaličarstva in podobnih metod skrivajo zgoraj omenjeni razlogi.

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

shrink napisal/-a:...ko ostale prepričujejo, da njihove metode delujejo...
Mislim, da nikogar nisem prepričeval, pač povem svoje izkušnje s to zadevo.
shrink napisal/-a:...tvoja nemška rečenica...
Ni "moja" če je nemška, malo si paradoksn.
shrink napisal/-a:...šarlatanske polresnice...
Če so polresnice, pol ne veš a držijo al ne.
shrink napisal/-a:...na tvojo žalost...
A resno misliš, da me kakorkoli prizadane, če določena skupina ljudi misli, da je bajaličarstvo larifari? Men je glavno, da najdem kabel če ga morm najt, ti bi mel pa verjetno večje probleme, ker se zarad svoje znanstvene "zapetosti" (po moje) nebi hotel spustit "na tak nivo". Ne me zdej narobe razumet, sej ne kritiziram tvojega načina razmišljanja, še manj ti poskušam vsilit svojega, sej prav da se resno lotiš zadeve pa jo dosledno raziščeš, men, ki nisem nek znanstvenik je pač dost da stvar sprobam, pa če deluje, deluje, me niti malo ne zanima a jo zna en fizik razložit al ne. Pa ne gre se zdej zarad bajalic, na splošno govorim. Včasih se mi zdi da so znanstveniki enako ozko usmerjeni kot cerkev, bojijo se novih zadev, ker jim pač stare bolj pašejo. Sej poglej kako paniko so zganjali okol velikega poka, da to nikakor ni res pa blabla, zdej je pa uradno priznan. Pač to je moje mnenje, upam da nism koga užalo, če sem ga pa, se pa opravičijem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Grothorious napisal/-a:
shrink napisal/-a:...ko ostale prepričujejo, da njihove metode delujejo...
Mislim, da nikogar nisem prepričeval, pač povem svoje izkušnje s to zadevo.
Tega nisem rekel. Sem pa rekel, da se na lastne izkušnje sklicujejo tudi šarlatani. Posledično same izkušnje še nič ne pomenijo.
Grothorious napisal/-a:
shrink napisal/-a:...tvoja nemška rečenica...
Ni "moja" če je nemška, malo si paradoksn.
Česa ne razumeš? Tvoja nemška rečenica = nemška rečenica, ki si jo navedel. Je tako bolje? :lol:

Sicer pa če se že spotikamo ob besede, dovoli, da se še sam spotaknem:

paradoksn --> paradoksen ali paradoksalen

Skratka: pometi najprej pred svojim pragom. :lol:
Grothorious napisal/-a:
shrink napisal/-a:...šarlatanske polresnice...
Če so polresnice, pol ne veš a držijo al ne.
Potrebuješ tudi za to podnapise? No, naj ti bo:

šarlatanska polresnica = napačno ocenjevanje lastnih opažanj.

In da je tudi v tvojem primeru tako, je jasno kot beli dan.
Grothorious napisal/-a:
shrink napisal/-a:...na tvojo žalost...
A resno misliš, da me kakorkoli prizadane, če določena skupina ljudi misli, da je bajaličarstvo larifari?
V bistvu me tvoja čustva v zvezi s tem sploh ne zanimajo.
Grothorious napisal/-a:Men je glavno, da najdem kabel če ga morm najt, ti bi mel pa verjetno večje probleme, ker se zarad svoje znanstvene "zapetosti" (po moje) nebi hotel spustit "na tak nivo".
Tipična govorica šarlatanov.
Grothorious napisal/-a:Ne me zdej narobe razumet, sej ne kritiziram tvojega načina razmišljanja, še manj ti poskušam vsilit svojega, sej prav da se resno lotiš zadeve pa jo dosledno raziščeš, men, ki nisem nek znanstvenik je pač dost da stvar sprobam, pa če deluje, deluje, me niti malo ne zanima a jo zna en fizik razložit al ne.
Tipična govorica šarlatanov (drugič).

Sicer pa sem ti že dvakrat povedal, da je bilo eksperimentalno nedvoumno ugotovljeno, da bajalica ne deluje oz. da ne deluje nič bolje kot "metoda slepe kure". Preberi si članek na linku, ki sem ti ga navedel.

Zato je tvoje govoričenje, da fizika navideznega uspeha bajaličarstva ne zna razložiti, nesmiselno.
Grothorious napisal/-a:Pa ne gre se zdej zarad bajalic, na splošno govorim.
Tako za bajalice kot za ostale mumbo-jumbo metode je znanost nedvoumno ugotovila, da gre za šarlatanstvo.
Grothorious napisal/-a:Včasih se mi zdi da so znanstveniki enako ozko usmerjeni kot cerkev, bojijo se novih zadev, ker jim pač stare bolj pašejo.
Kakšne nove zadeve? Bajalice so ja stara zadeva; še iz srednjega ali še starejših vekov. Ampak takrat še ni bilo na razpolago znanstvene metode, da bi pometla s tem praznoverjem. Očitno pa nekateri mislijo, da še živijo v srednjem veku in lahko prodajajo meglo.
Grothorious napisal/-a:Sej poglej kako paniko so zganjali okol velikega poka, da to nikakor ni res pa blabla, zdej je pa uradno priznan.
In kdo je zganjal paniko okoli velikega poka? Znanstveniki? :lol: Če si o tem prepričan, res slabo poznaš zgodovino fizike.
Grothorious napisal/-a:Pač to je moje mnenje, upam da nism koga užalo, če sem ga pa, se pa opravičijem.
Ja, recimo tvoje zadnje mnenje je povsem napačno.

Grothorious
Prispevkov: 18
Pridružen: 26.4.2008 0:15

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Grothorious »

Lej, sploh ne mislim več kaj razpravljat s tabo, ker si očitno najpametnejši človek na tem forumu in navadni ljudje, kot sem sam, enostavno ne moremo doseči tako visokega stanja zavesti, da bi lahko s teboj normalno razpravljali. (sarkazem, da si neboš česa narobe razlagal)

Pa ne govori mi da sem CENZURA, prosim, čeprav vem da se je tako pogosto uporabljane besede verjetno težko odvadit, sam vseeno poskusi, mogoče ti pa uspe. :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Grothorious napisal/-a:Lej, sploh ne mislim več kaj razpravljat s tabo, ker si očitno najpametnejši človek na tem forumu in navadni ljudje, kot sem sam, enostavno ne moremo doseči tako visokega stanja zavesti, da bi lahko s teboj normalno razpravljali. (sarkazem, da si neboš česa narobe razlagal)
Sploh te ne silim, da naprej razpravljaš.

Kar se tiče pametovanja: Navajam zgolj znanstvene izsledke. Če sam raje verjameš napačnim interpretacijam svojih opažanj kot tem izsledkom, pač tvoj problem. Ne pričakuj pa, da bodo temu tudi verjeli uporabniki poljudno-znanstvenega foruma.

Kar se tiče normalnega razpravljanja: Z nekom, ki izjavi
Grothorious napisal/-a:...ker se zarad svoje znanstvene "zapetosti" (po moje) nebi hotel spustit "na tak nivo"
se pač ne da normalno razpravljati.
Grothorious napisal/-a:Pa ne govori mi da sem CENZURA, prosim, čeprav vem da se je tako pogosto uporabljane besede verjetno težko odvadit, sam vseeno poskusi, mogoče ti pa uspe. :wink:
Zakaj le? Dokazal si, da ravno spadaš v kategorijo šarlatanov. :lol:

Sicer pa je moje trdno prepričanje, da je vselej treba reči bobu bob in popu pop.

Poskusi to razumeti, mogoče ti uspe. :lol:

Remington
Prispevkov: 1
Pridružen: 12.8.2009 10:22

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a Remington »

Da še malce oživim temo....

Pred leti sem z L-antenami uspešno našel vodni tok oz. več njih. V enega od njih smo zabili štirno.
Kasneje, ko je bila štirna že zabita, nam je nek "CENZURA" na teh najdenih virih izmeril globino. Ugotovili smo, da smo zabili ravno v najglobjega (9m)... :shock:
Zdaj bi zabili še eno štirno...
Ker tega človeka ni več, in takrat nisem bil povsem pozoren na njegovo delo, me zanima, kako bi (tako kot on) s pomočjo nihala in neke tabele (mogoče tudi kakšnih drugih pripomočkov???) ugotovil globino vodenega vira? Globino je (preverjeno) ugotovil skoraj na pol metra natančno. Zanimajo me navodila in izkušnje takega, ki to uporablja oz. je uporabljal...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Daj nehaj, no. A se še nisi zresnil?
Vodo se išče tako, da se prebije plast ilovice. Ali z bagrom skoplješ luknji ali pa zabijaš cevi v zemljo. Vse ostalo je larifari. Lahko si tudi pomagaš z občinskimi hidrološkimi poročili za svoj kraj, tam pogosto piše, kako globoko je podtalnica.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Kako najti vodo pod zemljo?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mimogrede, ali imaš vodno soglasje za črpanje podtalnice? Kar postavljanje vrtin prosto po Prešernu ni dovoljeno, zlasti ne za šarlatane! Ker kot kaže ti sploh ne gradiš "enostavnih" objektov.

Odgovori