Stvarna napaka

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Odprl si zanimivo in nikoli do kraja dorečeno temo. Tema je večplastna, komplicirana in interdisciplinarna.
Vojo hvala za prispevek.

Se strinjam z napisanim, ampak pri meni se je to, s pomočjo shrinkovih prispevkov, zdaj izluščilo v problem "diskriminacije glede na substanco". Upam da me razumeš. Namreč kadilci marihuane - naj poudarim, da kajenje samo ni prekršek ali kaznivo dejanje - so v tem segmentu diskriminirani naspram pivcev alkohola. Tu ne ciljam, da bi pa kadilci kanabisa smeli voziti "zadeti". Ne, govorim o tem, da THC ostane v telesu veliko dlje kot alkohol.

Primer:
Ti v ponedeljek spiješ 1/2 l šnopsa, jaz pa v tvoji družbi skadim eno tako bolj žmohtno smotko. Se veseliva in uživava ... Kasneje, čez tri dni se odločiva, oba povsem trezna, da se zapeljeva do Kopra. Ti se mirno vsedeš v avto, jaz pa se ustavim in rečem, ne vojko, ne upam, moram počakati še (npr.) dva tedna, da gre ves THC iz mojega telesa.

Oba sva trezna, ti smeš voziti jaz pa ne ... To je po moje proti ustavno stanje.
Ta odgovor je zrasel na mojem zelniku in za netočnosti nosim odgovornost sam.

Menim, da različnemu tretiranju alkohola in drugih drog (predvsem 'trdih') botruje vloga alkoholnih pijač v (Zahodni) civilizaciji. Pitje vina je vedno spadalo in še spada k družabnemu ritualu ob vseh prilikah (rojstvo, poroka, smrt, sklenitev pogodbe) in causa bibendi (vzrok za pitje) se je vedno našel. V nekaterih religijah (krščanstvo) je to celo obredna pijača.

Ljudje zato učinke alkohola dobro poznajo, vino ne povzroča premočne odvisnosti, abstinenčni pojavi so blagi v primerjavi s trdimi drogami, vino je rezultat vretja naravnega vinskega mošta, ipd. Zato na Zahodu nikoli ni bilo resne prohibicije (razen kratke epizode v ZDA).

Po drugi strani pa so droge nekaj skrivnostnega, delujejo direktno na centralni živčni sistem, njihovi učinki so pogosto nepredvidljivi in ireverzibilni. Povzročajo težko odvisnost, abstinenčni pojavi so strašljivi in odstotek recidivov je izredno visok (povedano velja za trde droge).

Primer s THC, ki si ga navedel je zanimiv, vendar je po moje ravno dolga doba zadrževanja psihoaktivnih substanc v telesu tisto, kar ga loči od alkohola, ki se relativno hitro izloči iz telesa, zato ga zakonodajalec tudi strožje obravnava.

Ne vem, morda pa to ni poanta…

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:Imam dve vprašanji (lahko kdo prispeva k rešitvi?):
- klinična slika: kaj to pomeni?
- (pacient v patološkem alkoholnem opoju je) nanašalen: kaj to pomeni?
Izjemoma ti bom odgovoril kljub tvoji siceršnji nedovzetnosti za kakršenkoli normalen dialog in pa ker je vprašanje postavljeno vljudno.
Ad1) Klinična slika je predstavitev klinično pomembnih telesnih funkcij bolnika, dobljena na podlagi celote kliničnih ugotovitev o določenem pacientu. Pri zastrupitvi z etilnim alkoholom (po domače: pri pijanosti) je klinična slika približno takšna:
evforičnost, nemir, motnje ravnotežja, bljuvanje, spanje, motnje vida, itd. Če se še prav spomnim, so nam pri sodni medicini opisali štiri faze pijanosti:
-ekscitacijska faza (prehodno obdobje stimulacije osrednjega živčevja z evforijo, nerazsodnostjo, nemirom, zmedenostjo),
-hipnotična faza (somnolenca),
-narkotična faza (globoka nezavest),
-asfikcijska faza (zastoj dihanja).
Seveda je klinična slika odvisna od mnogo dejavnikov (od koncentracije alkohola v krvi, količine in koncentracije popite alkoholne pijače (žgane pijače 'zadenejo' bolj kot recimo vino pri alkoholnem ekvivalentu), telesne teže, predhodno zaužite hrane, hitrosti pitja, sočasnega delovanja zdravil in drugih strupov (kombinirane zastrupitve), poškodb, podhladitev,hipoglikemija in podobno.
Ad2) Nanašalne blodnje (Relationship Delusions, Beziehungswahnvorstellungen) so vrsta blodnjavosti, ko je nekdo prepričan, da je gesta ali sporočilo v medijih namenjeno prav njemu. Trdno verjame, da članki v časopisu, posti na forumu :D ali prispevki na televiziji govorijo prav o njem.
Glede "nanašanja", utegne biti verodostojno.

Ad 1, potrudi se bolj. (Sem naštel v odgovoru 4 korene besede "kliničen" - bodi manj tavtološki. - Naj ilustriram vprašanje: klinično preizkušeno zdravilo, klinična preiskava, ktp? Kakšni so drugačne vrste preizkusi, preiskave? (V mnogih specializiranih leksikonih so slaba pojasnila; pa tudi en zdravnik na visoki funkciji in z dolgoletnim stažem mi ni znal odgovoriti.)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:Imam dve vprašanji (lahko kdo prispeva k rešitvi?):
- klinična slika: kaj to pomeni?
- (pacient v patološkem alkoholnem opoju je) nanašalen: kaj to pomeni?
Izjemoma ti bom odgovoril kljub tvoji siceršnji nedovzetnosti za kakršenkoli normalen dialog in pa ker je vprašanje postavljeno vljudno.
Ad1) Klinična slika je predstavitev klinično pomembnih telesnih funkcij bolnika, dobljena na podlagi celote kliničnih ugotovitev o določenem pacientu. Pri zastrupitvi z etilnim alkoholom (po domače: pri pijanosti) je klinična slika približno takšna:
evforičnost, nemir, motnje ravnotežja, bljuvanje, spanje, motnje vida, itd. Če se še prav spomnim, so nam pri sodni medicini opisali štiri faze pijanosti:
-ekscitacijska faza (prehodno obdobje stimulacije osrednjega živčevja z evforijo, nerazsodnostjo, nemirom, zmedenostjo),
-hipnotična faza (somnolenca),
-narkotična faza (globoka nezavest),
-asfikcijska faza (zastoj dihanja).
Seveda je klinična slika odvisna od mnogo dejavnikov (od koncentracije alkohola v krvi, količine in koncentracije popite alkoholne pijače (žgane pijače 'zadenejo' bolj kot recimo vino pri alkoholnem ekvivalentu), telesne teže, predhodno zaužite hrane, hitrosti pitja, sočasnega delovanja zdravil in drugih strupov (kombinirane zastrupitve), poškodb, podhladitev,hipoglikemija in podobno.
Ad2) Nanašalne blodnje (Relationship Delusions, Beziehungswahnvorstellungen) so vrsta blodnjavosti, ko je nekdo prepričan, da je gesta ali sporočilo v medijih namenjeno prav njemu. Trdno verjame, da članki v časopisu, posti na forumu :D ali prispevki na televiziji govorijo prav o njem.
Glede "nanašanja", utegne biti verodostojno.

Ad 1, potrudi se bolj. (Sem naštel v odgovoru 4 korene besede "kliničen" - bodi manj tavtološki. - Naj ilustriram vprašanje: klinično preizkušeno zdravilo, klinična preiskava, ktp? Kakšni so drugačne vrste preizkusi, preiskave? (V mnogih specializiranih leksikonih so slaba pojasnila; pa tudi en zdravnik na visoki funkciji in z dolgoletnim stažem mi ni znal odgovoriti.)
Vidiš, jaz pa sem ti znal! Pa nisem ne "en zdravnik", ne "na visoki funkciji ", niti "z dolgoletnim stažem"...
To štejem kot kompliment od tebe...in sem kar malo v šoku... :lol: :lol: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Vidiš, jaz pa sem ti znal! Pa nisem ne "en zdravnik", ne "na visoki funkciji ", niti "z dolgoletnim stažem"...
To štejem kot kompliment od tebe...in sem kar malo v šoku... :lol: :lol: :lol:
Priznanje o šoku zelo pojasni tvoj umislek.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Vidiš, jaz pa sem ti znal! Pa nisem ne "en zdravnik", ne "na visoki funkciji ", niti "z dolgoletnim stažem"...
To štejem kot kompliment od tebe...in sem kar malo v šoku...
Priznanje o šoku zelo pojasni tvoj umislek.
:?: :lol: :?: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:Vidiš, jaz pa sem ti znal! Pa nisem ne "en zdravnik", ne "na visoki funkciji ", niti "z dolgoletnim stažem"...
To štejem kot kompliment od tebe...in sem kar malo v šoku...
Priznanje o šoku zelo pojasni tvoj umislek.
:?: :lol: :?: :lol:
Potrebuješ institucionalni elektro-šok, da svojo "razlago" uzreš v pravilni luči?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

Lili (rock) je skušal napisati:
Priznanje o šoku zelo pojasni tvoj umislek.

Potrebuješ institucionalni elektro-šok, da svojo "razlago" uzreš v pravilni luči?
Po čitanju sv. pisma, pa potem ko sem bil pri sv. birmi in še pri sv. spovedi, me sv.duh še vedno ni dovolj razvetlil, da bi razumel tvoje sv. UMISLEKE... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a: Po čitanju sv. pisma, pa potem ko sem bil pri sv. birmi in še pri sv. spovedi, me sv.duh še vedno ni dovolj razvetlil, da bi razumel tvoje sv. UMISLEKE... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kot rečeno, poskusi še tretma z elektro-šoki.

V skrajnem primeru ti ostane tolažba:
Resnica osvobaja.
Jaz sem resnica, pot, življenje.
Pridite k meni vsi, ki ste obteženi, in jaz vas bom poživil. (Blagor ubogim na duhu, kajti njih je nebeško kraljestvo.)
[Upam, da nisem prestopil meje blasfemije. Sicer bom primerno korigiral izjavo.]

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a: Po čitanju sv. pisma, pa potem ko sem bil pri sv. birmi in še pri sv. spovedi, me sv.duh še vedno ni dovolj razvetlil, da bi razumel tvoje sv. UMISLEKE...
Kot rečeno, poskusi še tretma z elektro-šoki.

V skrajnem primeru ti ostane tolažba:
Resnica osvobaja.
Jaz sem resnica, pot, življenje.
Pridite k meni vsi, ki ste obteženi, in jaz vas bom poživil. (Blagor ubogim na duhu, kajti njih je nebeško kraljestvo.)
[Upam, da nisem prestopil meje blasfemije. Sicer bom primerno korigiral izjavo.]
Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, zaradi katerega se splača priti vsak večer v ta cirkus, stati dolge ure v vrsti in plačati drage vstopnice, da bi si zagotovil sedež v prvi vrsti!
Vsaka predstava je boljša od prejšnje!

Ena izmed najbolj posrečenih predstav oz. skečev je bila tale z naslovom:
Dialogo Sopra I Due Massimi Sistemi Del Mondo
(vsi dialogi so dobesedni citati postov obeh klovnov):

Lukec: Ima Luna atmosfero? In če, kakšno?
Lili: znanost ni vseobsežna (in tega tudi sama ne trdi) - religija (in filozofija) jo imenitno dopolnjuje.

Lukec: Zakaj je potem v vesolju okoli zemlje, vse črno in se svetloba ne vidi, razen na zemlji?
Lili: Kar je zmota. Zato nadaljnja razprava ni potrebna.

Lukec: Sploh se znanju pripisuje prevelik pomen. Svet potrebuje običajne delavce in ne kakih Einsteinov.
Lili: Da, sv. Pismo ima seveda čudovit življenjski pojasnilni odgovor.

Lukec: Ja priznam, da sem mogoče malce nadrealističen, ampak ne lažem.
Lili: Krščanska doktrina je imenitna!

Lukec: Realno je, da če se svet ne spreobrne v katolištvo, da Vatikan pobije cel svet. Pobit te muslimane, pa začet pri vrhu.In nato naprej na budiste in tako naprej.
Lili: Utegne te doleteti inkvizicija. (Biblija: Kdor prime za meč, bo z mečem pokončan.

Lukec: To nič nič novega, to se je dogajalo že celo zgodovino. In tako naprej. Če pobivajo arabci zakaj nebi tudi kristjani?
Lili: Vsak greh bo odpuščen, razen proti sv. Duhu.

Lukec: Kadar kristjan pride na forum kvakadabra, je isto, kot če bi ovco poslal med volkove.
Lili: Najprej se poboljšaj, odpovej se grehom, ki te samo dodatno težijo.

Lukec: Prosim Jezusa, naj mi pomaga.
Lili: Tvoje besedovanje se more imenovati pač tudi jezikovanje.

Lukec: Ti si pa hudo študiran.
Lili: Res sem imel dober pravni občutek za izbiro srednjeveške kazni.

Lukec: Ja ker si pička.
Lili: Če me primerjaš z bivšim predsednikom Bushem, moram reči, da nimam nič proti.

Lukec: Če bi bil jaz tak, bi se sigurno obesil.
Lili: Odsekaj kruljavo roko, kajti bolje da prideš tak v nebesa, kot da se celo telo pogubi v pekel.

Lukec: Kakšen je vaš smisel življenja? Moj je, da pridem v nebesa.
Lili: Čudeži seveda obstajajo.

Lukec: Že s tem ko se ukvarjam z bioenergijo odstopam od klasičnega katoličana..
Lili: Bog jasno zahteva (pravilno) delovanje človeka - če greši, trpi (to je pekel).

Lukec: Zakaj je sploh treba umreti? Zaradi Adama in Eve, ker sta pojedla strupeno sadje!
Lili:… je mit, ki ni podprt z zgodovinskimi raziskavami.

Lukec: Možno je, da nam kdo preko anten, te valove tudi pošilja v glavo. Mogoče, bi nam s tem lahko skušal kontrolirati možgane.
Lili: …obstaja tudi edinstven vzrok, omejen le na bodočega hss: "vdih duše".

Lukec: Znanost me zanima, imam še diplomo na fiziki za napisati.
Lili: znanost ni vseobsežna (in tega tudi sama ne trdi) - religija (in filozofija) jo imenitno dopolnjuje.

Lukec: Ti si pa hudo študiran…

:lol: :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a: Po čitanju sv. pisma, pa potem ko sem bil pri sv. birmi in še pri sv. spovedi, me sv.duh še vedno ni dovolj razvetlil, da bi razumel tvoje sv. UMISLEKE...
Kot rečeno, poskusi še tretma z elektro-šoki.

V skrajnem primeru ti ostane tolažba:
Resnica osvobaja.
Jaz sem resnica, pot, življenje.
Pridite k meni vsi, ki ste obteženi, in jaz vas bom poživil. (Blagor ubogim na duhu, kajti njih je nebeško kraljestvo.)
[Upam, da nisem prestopil meje blasfemije. Sicer bom primerno korigiral izjavo.]
Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, zaradi katerega se splača priti vsak večer v ta cirkus, stati dolge ure v vrsti in plačati drage vstopnice, da bi si zagotovil sedež v prvi vrsti!
Vsaka predstava je boljša od prejšnje!

Ena izmed najbolj posrečenih predstav oz. skečev je bila tale z naslovom:
Dialogo Sopra I Due Massimi Sistemi Del Mondo
(vsi dialogi so dobesedni citati postov obeh klovnov):
:D :wink: To bi lahko bila stand-up predstava na Lentu 2014 ?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a bargo »

Srečko pravi:

Ti ali jaz — kdo bo omagal,
ti ali jaz — kdo bo odpal?
Večje suženjstvo me je krivilo,
toda poglej: raven sem stal.

Ah, ljudi se ne lovi na sladkor,
daj mi grenčice, da me učvrstiš!
Jaz ne bojim se za viteštvo tvoje,
jaz ne bojim se iti na križ!

Jaz se bojim le pasti pred tabo,
tiste šibkosti se jaz bojim. —
Si mož — sovražnik? Ne s sladko vabo!
Pusti, naj se s teboj borim!

Smrt naju čaka tam med gorami.
Kaj bi sedaj že hotel v pokoj ?
Smrt je med nami, med nami, med nami,
njej veljaj — boj!

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, ...

:lol:
vojko napisal/-a: Če bi kakšen bog res obstajal, se vas bi sramoval ...

:lol:

Slika

"It is the plain truth that ... cousin[s] of chimpanzees, ... monkeys ...".
(Richard Dawkins)
Rock napisal/-a:Bog jasno zahteva (pravilno) delovanje človeka - če greši, trpi (to je pekel).

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:

Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, zaradi katerega se splača priti vsak večer v ta cirkus, stati dolge ure v vrsti in plačati drage vstopnice, da bi si zagotovil sedež v prvi vrsti!
Vsaka predstava je boljša od prejšnje!

Ena izmed najbolj posrečenih predstav oz. skečev je bila tale z naslovom:
Dialogo Sopra I Due Massimi Sistemi Del Mondo
(vsi dialogi so dobesedni citati postov obeh klovnov):

:D :wink: To bi lahko bila stand-up predstava na Lentu 2014 ?

Poskusi jo prijaviti; prepuščam ti avtorsko zamisel. Izvajalca pa sta tako Lili in Lukec... :lol: :wink:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:

Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, zaradi katerega se splača priti vsak večer v ta cirkus, stati dolge ure v vrsti in plačati drage vstopnice, da bi si zagotovil sedež v prvi vrsti!
Vsaka predstava je boljša od prejšnje!

Ena izmed najbolj posrečenih predstav oz. skečev je bila tale z naslovom:
Dialogo Sopra I Due Massimi Sistemi Del Mondo
(vsi dialogi so dobesedni citati postov obeh klovnov):

:D :wink: To bi lahko bila stand-up predstava na Lentu 2014 ?

Poskusi jo prijaviti; prepuščam ti avtorsko zamisel. Izvajalca pa sta tako Lili in Lukec... :lol: :wink:
Nikakor ne pozabi na Vojka z "afno et al."!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Stvarna napaka

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:bargo je napisal:

Lili, ti si kralj! Ti (kot primus inter pares!), pa Lukec (in njegov škorec) sta duet, zaradi katerega se splača priti vsak večer v ta cirkus, stati dolge ure v vrsti in plačati drage vstopnice, da bi si zagotovil sedež v prvi vrsti!
Vsaka predstava je boljša od prejšnje!

Ena izmed najbolj posrečenih predstav oz. skečev je bila tale z naslovom:
Dialogo Sopra I Due Massimi Sistemi Del Mondo
(vsi dialogi so dobesedni citati postov obeh klovnov):

:D :wink: To bi lahko bila stand-up predstava na Lentu 2014 ?

Poskusi jo prijaviti; prepuščam ti avtorsko zamisel. Izvajalca pa sta tako Lili in Lukec... :lol: :wink:
Nikakor ne pozabi na Vojka z "afno et al."!
Avtorji besedeil skečev redko nastopajo v cirkusu...Poleg tega, zakaj bi delal (nelojalno) konkurenco profesionalcem? :lol:

Odgovori