KVANTNI RAČUNALNIK

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
e-man
Prispevkov: 8
Pridružen: 12.8.2012 15:36

KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a e-man »

baje :oops: jim je uspelo sestaviti čip za kvantni računalnik. :shock:
kaj vi mislite?
LP

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a *=X »

Ja zihr 100% jim je ja :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a problemi »

*=X napisal/-a:Ja zihr 100% jim je ja :lol:
Čemu tak krohot?

"Kakšna je vaša napoved za bližnjo oziroma daljno prihodnost?

Najboljša napoved za prihodnost je pravzaprav Moorov zakon, ki pravi, da se bodo v petnajstih do dvajsetih letih računalniški čipi toliko zmanjšali, da bo en elektron prenašal en bit informacije. Takrat bomo torej dosegli kvantni režim. Lahko, da se bo to zgodilo deset let kasneje, ampak to ni bistveno." (Intervju: Anton Zeilinger, http://www.dnevnik.si/objektiv/intervjuji/1042430249)

Se pa stvari odvijajo v pravi smeri, recimo glede na relativno star članek: http://www.mojmikro.si/geekfest/pogled_ ... v_diamantu

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a qg »

Primitivni kvantni računalniki že delujejo. Sposoben je v prafaktorje izračunati 15 = 3 * 5. Mislim, da so ena najbolj pomembnih tem v fiziki, poleg superprevodnosti, osnovnih delcev itd.

*=X
Prispevkov: 69
Pridružen: 15.9.2006 18:48

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a *=X »

problemi napisal/-a:
Čemu tak krohot?
Pac sem stisnil enga smeska :roll: Vprasanje sem razumel kot gostilnisko, temu primeren tudi odgovor. Sem pa skrito upal, da bo avtor prilimal kak vir.

Moorovemu zakonu ne bi rekel ravno zakon, saj nima nobenih konkretnih temeljev, je pac izjava. Podjetje avtorja je vlagalo ogromne zneske, da izjava se vedno drzi. Napoveduje pa le podvojitev racunske moci vsake toliko casa (mislim da 1.5 leta). Ce hoce obveljati, bomo prej ali slej res srecali kvantni nivo, nikakor pa to ne pomeni kvantnega racunalnika ampak problem. Nasprotno gre realnost (vsaj za 1x) v smeri vzporednega procesiranja in mogoce asinhronskega nacina delovanja, sama tehnologija pa pocasi dosega svoje meje.

Kvantno procesiranje pomeni preskok v tehnologiji, ne evolucijo. Enota postane Qbit, katerega je potrebno nekako implementirati v fizicnem svetu, tako da bo prakticen. MIslim da je razvoj trenutno nekje tukaj (kolikor je pac navadnim smrtnikom znano). Seveda je za prakticno rabo zraven procesne enote potreben se cel kup periferije, da lahko rezultat interpretira se kdo drug kot CERN. Neke vrste kvantni procesorji ze obstajajo, vendar resujejo le specificne naloge (kot je omenil qg recimo dolocanje prafaktrojev ali izracun prastevil), jih pa se ne razumemo oz. ne znamo izkoristiti za splosne namene.

Prvi pravi kvatni racunalnik pomeni konec kriptografije, kot jo poznamo danes. MIslim da o tem ne bi prvi debatirali tukaj. Pomoje nas loci se vsaj nekaj 10 let le do razumevanja, bolj kratkorocen cilj pa se mi zdijo (bitni) svetlobni procesorji - ze obvladanje teh bo zahtevalo kar nekaj novega kvantnega znanja in se zdijo kot dober most za prehod na pravo kvantno procesiranje (v kolikor bo sploh mozno).

Kaj pa se dogaja za zaprtimi vrati (nekaj krat sem v zvezi s to temo recimo zasledil podjetje lockheed martin), pa ne bomo vedeli, niti ko bomo brskali po kvantnem spletu :wink:

PS: opravicilo avtorju, ce je moj prvi komentar zvenel kakorkoli zaljivo, se vedno upam na kak link.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a problemi »

*=X napisal/-a:Pac sem stisnil enga smeska :roll: Vprasanje sem razumel kot gostilnisko, temu primeren tudi odgovor. Sem pa skrito upal, da bo avtor prilimal kak vir.
OK, si pač enga stisnil. :)

Glede prlimanja linka se povsem strinjam. Na podobno stvar sem istega avtorja opozoril tudi sam. Glede zahteve po nekem minimumu (link do objave to zagotovo je), katerega praviloma ohranjamo na Kvarkadabra forumu, imaš vsekakor prav.

Mene je bolj zmotilo, ker sem pomislil da se krohočeš ideji sami, ampak ... :)

e-man
Prispevkov: 8
Pridružen: 12.8.2012 15:36

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a e-man »


anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Niso kar čip sestavili, ampak cel računalnik s 128 qbiti.
http://www.dwavesys.com/en/dw_homepage.html
Če imaš okoli 10 milijonov $, ga lahko kupiš.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a qg »

anzovc napisal/-a:Niso kar čip sestavili, ampak cel računalnik s 128 qbiti.
http://www.dwavesys.com/en/dw_homepage.html
Če imaš okoli 10 milijonov $, ga lahko kupiš.
In kakšno število lahko faktorizira ta računalnik?

voltair
Prispevkov: 10
Pridružen: 30.4.2013 11:01

Re: KVANTNI RAČUNALNIK

Odgovor Napisal/-a voltair »

Mislim, da bodo kvantni računalniki nekoč del vsakdana. Že zaradi omejitev tehnologije, ki temelji na siciliju, ki ga ni mogoče zgoščevati v čipu v neskončnost. Seveda bomo morali za tak računalnik ustrezno prilagoditi tudi koncept na katerem računalniki delujejo.

Odgovori