Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

floko2 napisal/-a:Kakšni so vaši argumenti za/proti glede cepljenja otrok: ste za zakonsko predpisano obvezno cepljenje ali za prostovoljno odločitev glede tega? V premislek je lahko mnenje dr. Ihana: http://www.delo.si/mnenja/gostujoce-per ... legij.html
1)Jaz sem načeloma za obvezno cepljenje, ampak se hkrati strinjam z dr. Ihanom, da je dolgoročno (ali srednje) bolje preiti na prostovoljno odločitev (kjer je večina EU) in vmes ljudi podučiti o koristnosti cepljenja, v tem smislu, da postane to privilegij. Tako bi se tudi zmanjšal vpliv anti-cepivcev..
2)In pa drugo: ali mislite, da je lahko ateist manj naklonjen anti-cepivni in ostalim novodobnim zarotniškim teorijam? Ali tu ni vzročne povezave?
Ad1) Jaz sem in načeloma in v praksi za obvezno cepljenje. Stroki je treba prepustiti odločitev, za katere bolezni je treba predpisati obvezno cepljenje, ne pa se ozirati na nasprotnike raznih provenienc. Koristnost cepljenja je bila dokazana izven vsakega razumnega dvoma.

Ad2) Definitivno obstaja negativna korelacija med ateizmom (kamor spada večina vrhunskih znanstvenikov) in nenaklonjenosti zarotniškim teorijam. Obstaja kavzalna povezava med raznimi variacijami praznoverja in religioznosti in dovzetnostjo za razne teorije zarote in druge eksotične psevdoznanstvene razlage.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

1. Glede na pozitiven trend anticepivstva pri nas bi bilo trenutno neodgovorno odpraviti obvezno cepljenje za nalezljive bolezni, za katere obstajajo dokazano učinkovita cepiva. Se pa strinjam, da bi bilo potrebnega več osveščanja s strani države preko ustreznih kanalov (tudi, če ne predvsem, preko zdravstvenega sistema).

2. Težko je reči, je pa dejstvo npr., da v izogib obveznemu cepljenju anticepivna gibanja v ZDA izkoriščajo ravno izjeme na religiozni osnovi, ki jih dopušča kar 48 držav.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

floko2 napisal/-a:Jaz sem načeloma za obvezno cepljenje, ampak se hkrati strinjam z dr. Ihanom, da je dolgoročno (ali srednje) bolje preiti na prostovoljno odločitev (kjer je večina EU) in vmes ljudi podučiti o koristnosti cepljenja, v tem smislu, da postane to privilegij. Tako bi se tudi zmanjšal vpliv anti-cepivcev.
Sem za obvezno cepljenje. Strinjam se s tem, kar je glede prehoda na prostovoljno določanje napisal shrink. Takemu prehodu bi bilo nujno potrebno kakovostno osveščanje. Za kaj takega pa je potreben določen čas. Je pa za razmisliti glede pravne ureditve tega vprašanja, namreč ali anti-cepivna gibanja, praviloma brez kakršnega koli znanstveno podprtega argumenta, s svojimi aktivnostmi ne ogrožajo širših populacij, kar bi lahko bilo kaznivo dejanje.
In pa drugo: ali mislite, da je lahko ateist manj naklonjen anti-cepivni in ostalim novodobnim zarotniškim teorijam? Ali tu ni vzročne povezave?
Jaz bi si tu zastavil obratno vprašanje, ali je moč ugotavljati veliko naklonjenost vernikov do trditev anti-cepivcev? Menim, podatkov pač nimam, da bi veliko naklonjenost težko zaznali. Verniki tradicionalnih religij praviloma niti niso skloni k pretiranemu verjetju različnim teorijam zarote. Dobro, seveda bi se našle določene zarotniške teorije, ki so tudi tem blizu, ampak bi kaj hitro ugotovili, da so te iste blizu pravzaprav tudi ateistom. Kaj vem, recimo glede NLO, ali dogodkov v zvezi z 9/11 v ZDA. Verjetno bi bilo moč ugotoviti, da so praviloma najbolj skloni takšnim in drugačnim teorijam zarot, torej tudi glede cepljenja otrok, urbani "new age" spranci, katerih ideologija-e niti ni zelo homogena, tako da težko rečemo ali gre za ateiste ali pač ne. Te skupine gotovo ne verujejo v tradicionalne bogove, je pa vendarle zaznati določeno vračanje k poganskim božanstvom (npr. bogu Sonca) in poganskim ritualom oziroma mitologiji.

Skratka, ne znam ti odgovoriti, sploh ker je sam pojem ateist na nek način dokaj "izmuzljiv". Vztrajanje, da gre pri ateizmu za zanikanje obstoja (tradicionalnih) bogov ni zadostno, saj zgreši množico sodobnih pojavnih oblik, ki se po strukturi ne razlikujejo bistveno od tradicionalnih verskih skupnosti. Celo za društva ateistov bi lahko ugotovili, da se po svoji strukturi ne razlikujejo bistveno od določenih verskih skupnosti, kljub temu da imajo ambicijo kritizirati (zatreti/uničiti) te verske skupnosti.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
floko2 napisal/-a:Jaz sem načeloma za obvezno cepljenje, ampak se hkrati strinjam z dr. Ihanom, da je dolgoročno (ali srednje) bolje preiti na prostovoljno odločitev (kjer je večina EU) in vmes ljudi podučiti o koristnosti cepljenja, v tem smislu, da postane to privilegij. Tako bi se tudi zmanjšal vpliv anti-cepivcev.
Sem za obvezno cepljenje. Strinjam se s tem, kar je glede prehoda na prostovoljno določanje napisal shrink. Takemu prehodu bi bilo nujno potrebno :lol: kakovostno osveščanje. Za kaj takega pa je potreben določen čas. Je pa za razmisliti glede pravne ureditve tega vprašanja, namreč ali anti-cepivna gibanja, praviloma brez kakršnega koli znanstveno podprtega argumenta, s svojimi aktivnostmi ne ogrožajo širših populacij, kar bi lahko bilo kaznivo dejanje.
In pa drugo: ali mislite, da je lahko ateist manj naklonjen anti-cepivni in ostalim novodobnim zarotniškim teorijam? Ali tu ni vzročne povezave?
Jaz bi si tu zastavil obratno vprašanje, ali je moč ugotavljati veliko naklonjenost vernikov do trditev anti-cepivcev? Menim, podatkov pač nimam, da bi veliko naklonjenost težko zaznali. Verniki tradicionalnih religij praviloma niti niso skloni k :lol: pretiranemu verjetju različnim teorijam zarote. Dobro, seveda bi se našle določene zarotniške teorije :lol: , ki so tudi tem blizu, ampak bi kaj hitro ugotovili, da so te iste blizu pravzaprav tudi ateistom. Kaj vem, recimo glede NLO, ali dogodkov v zvezi z 9/11 :lol: v ZDA. Verjetno bi bilo moč ugotoviti, da so praviloma najbolj skloni :lol: takšnim in drugačnim teorijam zarot, torej tudi glede cepljenja otrok, urbani "new age" spranci, katerih ideologija-e niti ni zelo homogena, tako da težko rečemo ali gre za ateiste ali pač ne. Te skupine gotovo ne verujejo v tradicionalne bogove, je pa vendarle zaznati določeno vračanje k poganskim božanstvom (npr. bogu Sonca) in poganskim ritualom oziroma mitologiji.

Skratka, ne znam ti odgovoriti , sploh ker je sam pojem ateist na nek način dokaj "izmuzljiv". Vztrajanje, da gre pri ateizmu za zanikanje obstoja (tradicionalnih) bogov ni zadostno, saj zgreši množico sodobnih pojavnih oblik, ki se po strukturi ne razlikujejo bistveno od tradicionalnih verskih skupnosti. Celo za društva ateistov bi lahko ugotovili, da se po svoji strukturi ne razlikujejo bistveno od določenih verskih skupnosti, kljub temu da imajo ambicijo kritizirati (zatreti/uničiti) te verske skupnosti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

Vojko, ampak ti dejansko si bolnik. Ti dejansko imaš psihične težave.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:Vojko, ampak ti dejansko si bolnik. Ti dejansko imaš psihične težave.
...je rekel pacient zdravniku... :lol: :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:...je rekel pacient zdravniku...
"dr" Silas Lamb, to je seveda res. :lol:

floko2
Prispevkov: 101
Pridružen: 21.10.2010 14:52

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a floko2 »

problemi napisal/-a:Sem za obvezno cepljenje. Strinjam se s tem, kar je glede prehoda na prostovoljno določanje napisal shrink. Takemu prehodu bi bilo nujno potrebno kakovostno osveščanje. Za kaj takega pa je potreben določen čas. Je pa za razmisliti glede pravne ureditve tega vprašanja, namreč ali anti-cepivna gibanja, praviloma brez kakršnega koli znanstveno podprtega argumenta, s svojimi aktivnostmi ne ogrožajo širših populacij, kar bi lahko bilo kaznivo dejanje.
Seveda ogrožajo širšo populacijo, predvsem tiste, kateri se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepit. Ne vem pa sicer, kako bi se lotil kazenskega preganjanja šarlatanskih idej?
Čeprav je cepljenje obvezno, pa je de facto dekriminalizirano, saj je bilo pred kratkim rečeno, da zadnjih par let ni bila izrečena nobena globa za ne-cepljenje. Kaže, da smo že sedaj v nekem prehodnem obdobju..
Po drugi strani pa je zanimivo, da večina EU nima obveznega cepljenja, kljub očitni koristi za družbo. Kako si to razlagate? Še posebej, če se primerja z raznimi paternalističnimi zakoni, ki jih imamo pa vsi, kot npr. nošenje čelade, predpasovanje v avtu ipd..
Verjetno bi bilo moč ugotoviti, da so praviloma najbolj skloni takšnim in drugačnim teorijam zarot, torej tudi glede cepljenja otrok, urbani "new age" spranci, katerih ideologija-e niti ni zelo homogena, tako da težko rečemo ali gre za ateiste ali pač ne. Te skupine gotovo ne verujejo v tradicionalne bogove, je pa vendarle zaznati določeno vračanje k poganskim božanstvom (npr. bogu Sonca) in poganskim ritualom oziroma mitologiji.
Se strinjam, ampak ali ni to družbeni fenomen, v smislu gesla "lahko postaneš kdorkoli", tako da je lahko vsak strokovnjak za vse? Zakaj ni več zaupanja v znanje ali avtoriteto z nekega področja? Če včasih kaj nisi vedel ali si dvomil, si šel v knjižnico po strokovno literaturo in se pustil podučit. Ali je to danes problem interneta?
Skratka, ne znam ti odgovoriti, sploh ker je sam pojem ateist na nek način dokaj "izmuzljiv". Vztrajanje, da gre pri ateizmu za zanikanje obstoja (tradicionalnih) bogov ni zadostno, saj zgreši množico sodobnih pojavnih oblik, ki se po strukturi ne razlikujejo bistveno od tradicionalnih verskih skupnosti. Celo za društva ateistov bi lahko ugotovili, da se po svoji strukturi ne razlikujejo bistveno od določenih verskih skupnosti, kljub temu da imajo ambicijo kritizirati (zatreti/uničiti) te verske skupnosti.
Tu se strinjam, da ateizem danes ne pomeni le brezboštvo, ker je toliko ostalih iracionalnih pojavov. Ne moreš biti ateist in hkrati verjeti v nadnaravne sile ali raznim teorijam zarot..

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:...je rekel pacient zdravniku...
"dr" Silas Lamb, to je seveda res. :lol:
Od kdaj si pa ti pričel uporabljati smeške? Dolgo časa si dobil srčno aritmijo, ko ti je kdo prilepil smeška. Torej mnenja in navade se spreminjajo, kaj problemi? :lol: Kljub nasprotnemu zaklinjanju prizadetih... :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Od kdaj si pa ti pričel uporabljati smeške?
Rabiš točen datum? :lol:
Torej mnenja in navade se spreminjajo, kaj problemi?
Seveda, kot vse ostalo v vesolju. No, obstaja nekaj konstant, med temi recimo tvoj idiotizem. :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Od kdaj si pa ti pričel uporabljati smeške?
Rabiš točen datum? :lol:

Vidiš, problemi to je tisto, o čemer sem te podučeval glede razlike med native speakerjem in outsiderjem; v lepi slovenščini rečemo: 'Potrebuješ točen datum?' :lol:
Torej mnenja in navade se spreminjajo, kaj problemi?
Seveda, kot vse ostalo v vesolju. No, obstaja nekaj konstant, med temi recimo tvoj idiotizem. :lol:
Ne, ne, ne problemi, še pred kratkim si se pridušal, da ti ne spreminjaš mnenj... :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Ne, ne, ne problemi, še pred kratkim si se pridušal, da ti ne spreminjaš mnenj... :lol:
Bolni lažnjivec! Citiraj!
lepi slovenščini rečemo:
Me malo briga za lepo slovenščino! Bo šlo razumeti, ti nacionalistični iztrebek?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

floko2 napisal/-a:Seveda ogrožajo širšo populacijo, predvsem tiste, kateri se zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo cepit. Ne vem pa sicer, kako bi se lotil kazenskega preganjanja šarlatanskih idej?
Problema bi se gotovo morali lotiti na več načinov. Zgolj s pravom ne bi dosegli veliko, saj bi bil lahko eden od efektov takšnega pristopa ravno obraten od želenega, ker bi, sled določenega odpora do državne regulative, določene populacije s še večjim zanimanjem prisluhnile tem idejam. Gotovo bi morali, poleg pravnega pristopa, znotraj izobraževalnega sistema veliko bolj osveščati/vzgajati mlade, da vendarle k tem vprašanjem ne pristopajo povsem nekritično. Naslednje kar bi morali storiti - seveda tu ni mišljeno, da naj bi si omenjeni pristopi kronološko sledili, aktivnosti bi se morale odvijati istočasno - je onemogočiti širjenje teh idej prek različnih medijev. Zavedam se, da je to najtežje storiti ravno na internetu, pa vseeno. ravno tu bi imel pravni okvir največje rezultate, saj bi skozi regulativo enostavno prepovedali širjenje, oglaševanje ... šarlatanskih idej. In ne nazadnje, kot sem že omenil, sama sprememba načina produkcije, torej onemogočenje izmišljanja vedno novih potreb in produktov, ter zmanjševanje pritiska na širše populacije, ki zaradi vedno večje negotovosti in straha, kaj nosi prihodnost, vedno bolj posegajo po različnih sredstvih, ki naj bi jim pomagala premagovati stisko v kateri so se znašli.

Čeprav je cepljenje obvezno, pa je de facto dekriminalizirano, saj je bilo pred kratkim rečeno, da zadnjih par let ni bila izrečena nobena globa za ne-cepljenje. Kaže, da smo že sedaj v nekem prehodnem obdobju..
Mogoče s samimi globami niti ne bi veliko dosegli. V neki perspektivi bi se znalo zgoditi, da bi kaznovanje staršev, ki niso cepili otrok, generiralo korupcijo, saj bi ti bili pripravljeni celo plačati zdravniku, da sicer potrdi cepljenje, vendar dejansko ne cepi otroka. S pravno ureditvijo sem bolj ciljal na veliko bolj problematičen trend širjenja samih ne-cepljenje idej, seveda ob ustreznem ozaveščanju populacije.
Po drugi strani pa je zanimivo, da večina EU nima obveznega cepljenja, kljub očitni koristi za družbo. Kako si to razlagate? Še posebej, če se primerja z raznimi paternalističnimi zakoni, ki jih imamo pa vsi, kot npr. nošenje čelade, predpasovanje v avtu ipd..
Tu bi moral preveriti, kdaj so se te države odločile za politiko ne-obveznega cepljenja. Namreč bojim se, da le ta sovpada z neoliberalno paradigmo krčenja državnih stroškov (in s tem potrebe po manjših davkih oziroma obremenitvah lastnikov kapitala) namenjenih za zdravstveno preventivo. Obvezno cepljenje državo pač stane. Kolikor v recimo desetih, dvajsetih letih ne pride do epidemije, se račun gotovo obnese. Poleg tega, zelo velika verjetnost je, sploh kolikor se oziroma bi se moralo cepljenje plačati, da bi morebitna epidemija najbolj udarila po najrevnejših družbenih slojih, saj bi med temi imeli najmanjši odstotek precepljenih. Ti sloji pa niti niso velika skrb za elite, ki odločajo o teh vprašanjih.
Se strinjam, ampak ali ni to družbeni fenomen, v smislu gesla "lahko postaneš kdorkoli", tako da je lahko vsak strokovnjak za vse? Zakaj ni več zaupanja v znanje ali avtoriteto z nekega področja? Če včasih kaj nisi vedel ali si dvomil, si šel v knjižnico po strokovno literaturo in se pustil podučit. Ali je to danes problem interneta?
Se strinjam. Moj odgovor, tako na prvo žogo, bi bil, da gre za določeno ideologijo, katere namen ni "producirati" samostojne, kritičnega pogleda sposobne posameznike, ampak lahko vodljive "eksperte", ki bodo poslušno koristili lastnikom kapitala. To, da ti verjamejo različnim teorijam zarote, lastnike kapitala niti malo ne skrbi, zgolj v sistem, ki njim prinaša največjo korist ne smejo podvomiti.

floko2
Prispevkov: 101
Pridružen: 21.10.2010 14:52

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a floko2 »

problemi napisal/-a:Zavedam se, da je to najtežje storiti ravno na internetu, pa vseeno. ravno tu bi imel pravni okvir največje rezultate, saj bi skozi regulativo enostavno prepovedali širjenje, oglaševanje ... šarlatanskih idej.
To se mi ne zdi realno, nasploh se mi ne zdi represija dober odgovor. Po moje je edina rešitev, kot si omenil, v izobraževanju, osveščanju in vzgoji in pol pač upat na najboljše..
In ne nazadnje, kot sem že omenil, sama sprememba načina produkcije, torej onemogočenje izmišljanja vedno novih potreb in produktov, ter zmanjševanje pritiska na širše populacije, ki zaradi vedno večje negotovosti in straha, kaj nosi prihodnost, vedno bolj posegajo po različnih sredstvih, ki naj bi jim pomagala premagovati stisko v kateri so se znašli.
O tem lahko nadaljujeva v kaki drugi temi.. Ti predlagaš revolucijo oz. nekaj v smeri razsvetljenstva v2?
Mogoče s samimi globami niti ne bi veliko dosegli. V neki perspektivi bi se znalo zgoditi, da bi kaznovanje staršev, ki niso cepili otrok, generiralo korupcijo, saj bi ti bili pripravljeni celo plačati zdravniku, da sicer potrdi cepljenje, vendar dejansko ne cepi otroka. S pravno ureditvijo sem bolj ciljal na veliko bolj problematičen trend širjenja samih ne-cepljenje idej, seveda ob ustreznem ozaveščanju populacije.
Mislil sem samo, da smo že sedaj v neki prehodni fazi, saj se ne izreka sankcij za ne-cepljenje.
Tu bi moral preveriti, kdaj so se te države odločile za politiko ne-obveznega cepljenja. Namreč bojim se, da le ta sovpada z neoliberalno paradigmo krčenja državnih stroškov (in s tem potrebe po manjših davkih oziroma obremenitvah lastnikov kapitala) namenjenih za zdravstveno preventivo. Obvezno cepljenje državo pač stane. Kolikor v recimo desetih, dvajsetih letih ne pride do epidemije, se račun gotovo obnese. Poleg tega, zelo velika verjetnost je, sploh kolikor se oziroma bi se moralo cepljenje plačati, da bi morebitna epidemija najbolj udarila po najrevnejših družbenih slojih, saj bi med temi imeli najmanjši odstotek precepljenih. Ti sloji pa niti niso velika skrb za elite, ki odločajo o teh vprašanjih.
Po moje ne gre za stroške, ampak pač za splošno liberalizacijo, v smislu da se državi odvzame funkcijo usmerjanja družbe. Ne obstaja družba, je samo posameznik in njegove pravice..
Se strinjam. Moj odgovor, tako na prvo žogo, bi bil, da gre za določeno ideologijo, katere namen ni "producirati" samostojne, kritičnega pogleda sposobne posameznike, ampak lahko vodljive "eksperte", ki bodo poslušno koristili lastnikom kapitala. To, da ti verjamejo različnim teorijam zarote, lastnike kapitala niti malo ne skrbi, zgolj v sistem, ki njim prinaša največjo korist ne smejo podvomiti.
Se strinjam, dodal bi še, da kapitala ne zanima resnica.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Šolski primer opiranja anticepivcev na psevdoznanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

floko2 napisal/-a:To se mi ne zdi realno, nasploh se mi ne zdi represija dober odgovor. Po moje je edina rešitev, kot si omenil, v izobraževanju, osveščanju in vzgoji in pol pač upat na najboljše...
Tudi sam nisem pristaš urejanja problemov z represijo, ampak v začetni fazi enostavno ne gre drugače. Meni je logično, da tebi kot libertarcu represija a priori ne diši, ampak ... Problem je, da pristop, ki ga sicer oba zagovarjava, terja čas.
O tem lahko nadaljujeva v kaki drugi temi.. Ti predlagaš revolucijo oz. nekaj v smeri razsvetljenstva v2?


Se strinjam. Tu zgolj: Ne neko novo razsvetljenstvo, revolucijo predlagam, ampak ne boljševistično, ne oboroženo - seveda ne trdim, da morebiti tudi do takšne ne pride, gotovo si pa tega ne želim - revolucijo v smislu različnih radikalnih sprememb znotraj družb-e.
Mislil sem samo, da smo že sedaj v neki prehodni fazi, saj se ne izreka sankcij za ne-cepljenje.
OK.
Po moje ne gre za stroške, ampak pač za splošno liberalizacijo, v smislu da se državi odvzame funkcijo usmerjanja družbe.


Kakor koli obrneš ima ta liberalizacija neko logiko. Je nek namen splošne liberalizacije. Odvzeti državi funkcijo usmerjanja družbe - čeprav je ta teza sama po sebi problematična, namreč ali res država usmerja družbo - je povsem v skladu z neoliberalno ideologijo, katere rezultate vidimo oziroma občutimo. Ampak tudi za to predlagam, da obdelava v kaki drugi temi.
Ne obstaja družba, je samo posameznik in njegove pravice..
Ravno to miselnost je potrebno radikalno preseči.
Se strinjam, dodal bi še, da kapitala ne zanima resnica.

Odgovori