Latentno vesolje

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rozman, navedel sem dva članka, kot si hotel. Storil sem natanko to, kar si hotel, ti pa še vedno klamfaš svoje.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Ti si ta dva članka pozorno prebral (sicer ne bi vedel da vsebujeta to, kar rabim), zato imaš dostop do njih. Imaš jih fizično pri sebi, po drugi strani imaš na njihov http://www... Tisto, kar sem te prosil je to, da jih bodisi skeniraš ali fotokopiraš in mi jih pošlješ, ali da mi pošlješ vsaj njun internetni naslov.
LP FR

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Če bi ju imel fizično pri sebi, bi ju že zdavnaj obesil na stran. Na netu jih v prosti distribuciji ni. Sicer pa nista to edina članka na to temo. Že Aniviller ti je povedal, da jih je drugod na kupe. Če se ne misliš sam potrudit, bo pač tvoje znanje ostalo, kjer je.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman:

Glede člankov, ki jih je omenil ZdravaPamet, bi se lahko sam potrudil, ne pa da ti vse serviramo na pladnju. Enostavna poizvedba na googlu takoj pripelje do:

http://prola.aps.org/abstract/PRL/v39/i17/p1051_1.

25 USD menda ne bo prevelik finančni zalogaj, če pa je, pa se tako in tako lahko obrneš na prijatelje iz IJS.

Članke, v katerih so predstavljeni eksperimenti, ki potrjujejo Einsteinovo posebno relativnost, pa smo ti že večkrat navajali v prejšnjih temah (tudi sam). Teh publikacij je malo morje in res težko verjamem, da vse po vrsti napačno interpretirajo rezultate oz. še huje: da so bili eksperimenti tako zastavljeni, da niso bile izčrpane vse možnosti opazovanja, kar recimo sam natolcuješ, ko praviš, da so opazovali zgolj - po tvoji definiciji - mimolet.

No, pa da ne bom ostal samo pri besedah, ti priporočam ogled vsebine (če ti ni še znana) z izčrpnim seznamom eksperimentov, ki potrjujejo PTR:

http://math.ucr.edu/home/baez/physics/R ... ments.html

Naj še navedem mnenje iz uvoda, ki je zelo eksplicitno:
Physics is an experimental science, and as such the experimental basis for any physical theory is extremely important. The relationship between theory and experiments in modern science is a multi-edged sword:

1. It is required that the theory not be refuted by any undisputed experiment within the theory's domain of applicability.

2. It is expected that the theory be confirmed by a number of experiments that:

- cover a significant fraction of the theory's domain of applicability.
- examine a significant fraction of the theory's predictions.

It is believed that Special Relativity (SR) meets all of these requirements and expectations. There are literally hundreds of experiments that have tested SR, with an enormous range and diversity, and the agreement between theory and experiment is excellent. There is a lot of redundancy in these experimental tests. There are also a lot of indirect tests of SR which are not included here. This list of experiments is by no means complete!

Other than their sheer numbers, the most striking thing about these experimental tests of SR is their remarkable breadth and diversity. An important aspect of SR is its universality -- it applies to all known physical phenomena and not just to the electromagnetic phenomena it was originally invented to explain. In these experiments you will find tests using electromagnetic and nuclear measurements (including both strong and weak interactions). Gravitational tests are the province of General Relativity, and are not considered here.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

ZdravaPamet, Aniviller in Shrink, hvala za nasvete. So odlični, mogoče le malo pozni, kajti nekaj let sem počel ravno to, prebiral in študiral številne članke (plačljive in neplačljive). Na osnovi teh člankov sem prišel do zelo pomembnih in dokaj zanesljivih ugotovitev:
- da hitrost svetlobe, ki izhaja iz gibajočega se svetila glede na opazovalca še ni bila neposredno izmerjena
- da obstajajo možnosti (metode) merjenja hitrosti svetlobe iz gibajočega vira, ki pa še niso bile uporabljene
- povezovanje meritev valovne dolžine in frekvence svetlobe iz različnih člankov kaže, da hitrost svetila vpliva na hitrost svetlobe na ponoru.
Vse to je podrobno opisano in utemeljeno v knjigi Latentno vesolje v poglavju Hitrost svetlobe http://www.anti-energija.com/
Vsem trem zaenkrat hvala za trud in LP FR

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Asociacija na hitrost svetila vpliva na hitrost svetlobe na ponoru:

Imamo luč, ki proizvaja snop svetlobe. Pravzaprav imamo lahk kar laser. In ta laser vtaknemo na gred, ki se lahko vrti.

Imamo neskončno dolgo steno v obliki poltraka. Ta stena-poltrak je pravokotna na tangento kroznice, ki je na x razdalji od osi gredi. Nato usmerimo laser na točko, ki leži na začetku poltraka. Os zavrtimo za 90° v času t in potem laser sveti natanko vzporedno s poltrakom.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

ZdravaPamet, Aniviller in Shrink, hvala za nasvete. So odlični, mogoče le malo pozni, kajti nekaj let sem počel ravno to, prebiral in študiral številne članke (plačljive in neplačljive).
Da ne bo kdo prebiral foruma in si naredil vtis, da je bilo karkoli rešeno. Tvoje izhodišče je identično izhdišču v tvojem prvem postu.
Na osnovi teh člankov sem prišel do zelo pomembnih in dokaj zanesljivih ugotovitev:
- da hitrost svetlobe, ki izhaja iz gibajočega se svetila glede na opazovalca še ni bila neposredno izmerjena
- povezovanje meritev valovne dolžine in frekvence svetlobe iz različnih člankov kaže, da hitrost svetila vpliva na hitrost svetlobe na ponoru.
Da ne bo kdo dobil vtisa, da te trditve držijo. So v nasprotju z vsemi zares utemeljenimi spoznanji naravoslovja.
Vse to je podrobno opisano in utemeljeno v knjigi Latentno vesolje v poglavju Hitrost svetlobe http://www.anti-energija.com/
Vsem trem zaenkrat hvala za trud in LP FR
Da ne bo kdo mislil, da je zares kaj podrobno opisano in utemeljeno v knjigi Latentno vesolje.
Oprosti, Rozman, ampak prazne razdiraš.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman napisal/-a:ZdravaPamet, Aniviller in Shrink, hvala za nasvete. So odlični, mogoče le malo pozni, kajti nekaj let sem počel ravno to, prebiral in študiral številne članke (plačljive in neplačljive).
Najprej zahtevaš url naslove, sedaj pa a priori praviš, da ne moreš izvedeti nič novega. Ježeš, ježeš...
Na osnovi teh člankov sem prišel do zelo pomembnih in dokaj zanesljivih ugotovitev (sic!):
- da hitrost svetlobe, ki izhaja iz gibajočega se svetila glede na opazovalca še ni bila neposredno izmerjena
- da obstajajo možnosti (metode) merjenja hitrosti svetlobe iz gibajočega vira, ki pa še niso bile uporabljene
- povezovanje meritev valovne dolžine in frekvence svetlobe iz različnih člankov kaže, da hitrost svetila vpliva na hitrost svetlobe na ponoru.
Oprosti za čustveni izbruh, ampak mene ob besedah nekoga, ki trdi da so njegove lastne ugotovitve zelo pomembne in dokaj zanesljive, dobesedno zvija. Kdo si pa ti, da lahko sodiš o tem? O pomembnosti in zanesljivosti lahko sodi samo skupnost (v tem primeru znanstvena). Ta tvoja "skromnost" pove marsikaj.
Vse to je podrobno opisano in utemeljeno v knjigi Latentno vesolje v poglavju Hitrost svetlobe http://www.anti-energija.com/
Vsem trem zaenkrat hvala za trud in LP FR
Sem ti že dejal, da ta tvoja besedila (no, pogledal sem si pred meseci samo eno, ki se je nanašalo na PTR, zato se ocena nanaša samo na to) po oblikovnih in strokovnih standardih niso za objavo v nobeno resno revijo. V samozaložbi pa lahko dandanes brez težav vsakdo objavlja. Da o e-knjigah niti ne izgubljam besed.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Še nekaj, Rozman, navedi mi prosim eno samo valovanje, pri katerem je hitrost odvisna od hitrosti vira valovanja.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman, ločujemo valovanja medijev (zvok, vodni valovi, …) in energijska valovanja praznega prostora (svetloba radijski valovi, …), ki za gibanje po prostoru ne rabijo medija. Kjer valuje medij, tam hitrost valovanja določajo lastnosti medija. Kjer se energija giblje v prostoru brez medija, hitrost valovanja določa hitrost izvora valovanja v povezavi s snovnimi konstantami in drugimi zakonitosti praznega prostora. Te zakonitostih (energijske razsežnosti prostora) so opisane v začetnih poglavjih v knjigi Latentno vesolje.
LP FR

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:Kjer se energija giblje v prostoru brez medija, hitrost valovanja določa hitrost izvora valovanja
Kako vendar to veš?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kjer se energija giblje v prostoru brez medija, hitrost valovanja določa hitrost izvora valovanja
Iz Maxwellovih enacb je ocitno, da to ne more biti res, ce hoces da so fizikalni zakoni enaki po vsem vesolju. Maxwellove enacbe obravnavajo valovanje lokalno, valovanje pojma nima od kod je prislo, edina "pravicna" (taka, ki ne priviligira nobenega sistema) resitev je, da je svetlobna hitrost konstanta. To je Einstein videl, ce ti tega ne vidis moras pac vzeti v zakup.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Roman, le meritve lahko objektivno potrdijo mojo trditev. Kot sem opisal v knjigi Latentno vesolje kar nekaj člankov, ki opisujejo meritve, kaže na to, da:
- hitrost izvora svetlobe ne vpliva na izmerjeno valovno dolžino svetlobe na ponoru in drugič
- da hitrost izvora svetlobe vpliva na frekvenco svetlobe na ponoru (Doppler).
Enačba c=f.lambda ob konstantni lambda in spreminjajoči frekvenci zahteva spreminjajočo se svetlobno hitrost.
LP FR

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Prihrani mi čas in povej, kje točno to piše. Navsezadnje bom še izvedel, da je rdeči premik mit.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rozman, saj ti je že Aniviller dejal (pa mislim, da tudi drugi - celo jaz - v drugih temah), da je Einstein največji dokaz za veljavnost svoje teorije relativnosti videl ravno v Maxwellovih enačbah. Iz teh enačb namreč izhaja:

\(c = \frac{1}{\sqrt{\epsilon_0 \mu_0}}\).

Kako lahko to zvezo pojasni tvoja hipoteza, da je \(c\) odvisen od hitrosti izvora?

To vprašanje ti je v tej temi že postavil Roman, vendar očitno take bistvene stvari rad spregledaš, ali pa se jim izogibaš.

Odgovori