"Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

"Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Članek v "The Guardian" razglablja o vzrokih za povečano zanimanje za fiziko:

http://www.guardian.co.uk/education/201 ... ysics-boom

Najbolj je seveda izpostavljen tisti, ki se tiče ameriške serije "The Big Bang Theory" (v slovenskem prevodu: "Veliki pokovci").

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Tej povezavi rad verjamem. To je ena redkih serij, ki dokaj realisticno prikazuje delo fizikov ali vsaj osnovna zanimanja (poleg seveda komicnega aspekta socialnega zivljenja). Glede na to, da je glavni razlog za nepopularnost fizike to, da vecina ljudi niti ne ve kaj tocno je fizika, osnovni kurz fizike pa prikaze zadevo kot dolgocasno suho racunarijo brez razumevanja in navezave na prakso, ni veliko treba da si posameznik ustvari novo mnenje. Seveda gre to lahko v obe smeri - nastrojevanje ljudi proti znanosti je na zalost redna praksa.

Ne vem pa kako so prisli do tako neumnega "prevoda" imena serije.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Sicer pozdravljam vsako večanje zanimanja za naravoslovne vede, v tem primeru fizike, vendar bi tu vendarle ločil dve stvari. Vsekakor je takšna popularizacija dobrodošla med laično populacijo, kar se je začelo že pred leti z dobrimi dokumentarnimi oddajami (Sagan, Clark ...), (poljudno) literaturo (Hawking, Greene, Kvarkadabra ...), saj omogoča širši javnosti nek ("njihovemu nivoju primeren") dostop do tematike, ki na drugačen način opisuje "resničnost", kot to počne recimo teologija. Če sem malo patetičen, majhni koraki vendar veliki za človeštvo. Druga stvar pa je glede popularizacije pri ljudeh, ki si dejansko želijo študirati na visokem nivoju fiziko ali kakšno drugo naravoslovno vedo. Oni ne potrebujejo takšnih nanizank/serij. Njim je potrebno skozi izobrazbo prikazati, da študirati fiziko pomeni "trdo delati".
Aniviller napisal/-a:Glede na to, da je glavni razlog za nepopularnost fizike to, da vecina ljudi niti ne ve kaj tocno je fizika, osnovni kurz fizike pa prikaze zadevo kot dolgocasno suho racunarijo brez razumevanja in navezave na prakso, ni veliko treba da si posameznik ustvari novo mnenje
Strinjam se da večina ljudi ne ve kaj točno počnejo fiziki. Ob pogovoru s prijatelji, ki delujejo večinoma na področju humanistike in družboslovja, tudi sam, čeprav sem pravzaprav analfabet s tega pordočja, ugotavljam da se jim niti ne "bliska" o fiziki in početju fizikov - seveda tega ne generaliziram.

Glede "osnovnega kurza" pa sam vidim problem, čeprav nisem bil na nobenem takšnih predavanj, v profesorjih oziroma temu na kakšen način prenesjo svoje znanje. Na blogu je J. Zupan objavil intervju z enim od fizikov s Harwarda, ki je priznal, da ni maral predavanj za dodiplomske študente. Povsem ga razumem, ta predavanja bi dejansko lahko opravljali asistenti. Ampak, če je že predaval in tega početja ni maral oziroma kot pravi je bil pač plačan za takšno početje, potem predavanja dejansko ne morejo biti zanimiva, torej takšna, ki pritegnejo nekoga, da bi vztrajal pri študiju fizike.

Meni se zdijo zanimiva predavanja, kot jih lahko pogledamo tukaj: http://www.youtube.com/watch?v=PmJV8CHIqFc in v ostalih predavanjih tega profesorja z MIT-a.
Seveda gre to lahko v obe smeri - nastrojevanje ljudi proti znanosti je na zalost redna praksa.
Jaz ne opažam toliko "nastrojenost ljudi proti znanosti", temveč neke vrste ignoriranje oziroma "bežanje od", kar pa je logična posledica nepoznavanja znanosti in na nek način "straha" pred njo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:Druga stvar pa je glede popularizacije pri ljudeh, ki si dejansko želijo študirati na visokem nivoju fiziko ali kakšno drugo naravoslovno vedo. Oni ne potrebujejo takšnih nanizank/serij.
Vsak način popularizacije je dobrodošel in če takšna serija (ki tako in tako ni bila ustvarjena s tem namenom) k temu pripomore, toliko bolje. Takšne serije pa dejansko vplivajo: dober primer so bile "Zvezdne steze" pred desetletji, ki so tudi budile zanimanje za znanost.
Njim je potrebno skozi izobrazbo prikazati, da študirati fiziko pomeni "trdo delati".
To bi bil zelo slab pristop. Najstnikom je treba vzbuditi interes; to, da bodo morali v življenju (ne glede na področje študija/dela) "trdo delati", pa kaj hitro spoznajo.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Vsak način popularizacije je dobrodošel in če takšna serija (ki tako in tako ni bila ustvarjena s tem namenom) k temu pripomore, toliko bolje. Takšne serije pa dejansko vplivajo: dober primer so bile "Zvezdne steze" pred desetletji, ki so tudi budile zanimanje za znanost.
Mislim, da kvantiteta (večje število študentov te smeri) ne prinese nujno pozitivnih rezulatatov glede vprašanja znanosti. Meni je pomebnejša kvaliteta, torej ni pomembno koliko ljudi študira določeno smer, temveč da si ti ljudje dejansko želijo delati/raziskovati na tem področju. In takim, četudi bi to bil en sam študent je potrebno nuditi maksimalno dobre pogoje za njihov študij. "Bog ne daj", da se s fiziko zgodi isto kot s pravom ali ekonomijo.
To bi bil zelo slab pristop. Najstnikom je treba vzbuditi interes; to, da bodo morali v življenju (ne glede na področje študija/dela) "trdo delati", pa kaj hitro spoznajo.
Seveda spoštujem tvoje mnenje, vendar mi tako razmišljanje zveni vse preveč v okvirih "doktrine" permisivne vzgoje. Študij ni in ne sme biti "joke", nekaj v stilu, "ker se nimam kam dati bom pa študiral". Dolgoročno je to za družbo zelo nespametno, pravzaprav škodljivo početje. Ko sem govoril o "trdo delati" sem mislim na resen pristop do študija, prebiranje ogromno literature, reševanje ogromno vaj, sodelovanje pri eksperimentih ... V glavnem, da skrajšam, uvesti je potrebno red in disciplino in ne mladih z nekim "patetičnim, feminiziranim" pristopom "novačiti" k študiju. In zato pravzaprav mladi ne spoznajo tega, da je treba "trdo delati". Današnje generacije, reciva ji Y-generacija, niso zainteresirana za "trdo delo" temveč, za takojšnji rezultat, ki je ponavadi "biti bogat, takoj, danes, še bolje, včeraj".

Ne vem če se boš strinjal, vendar bi sam vsakega študenta, ki nima v prvem letniku povprečje ocen višje od 7.0 "vrgel" s fakultete. Šestkarji nimajo kaj početi na faksu, sploh pa ne na naravoslovnih fakultetah. Znanost ni nekaj s čimer naj bi se ukvarjal vsak, ki ima pet minut časa - seveda govorim o znanstvenikih in raziskovalcih in ne o laikih, no, ti se tako ne ukvarjajo z znanostjo na takšnem nivoju.

Še enkrat: Red in Disciplina!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Vsak način popularizacije je dobrodošel in če takšna serija (ki tako in tako ni bila ustvarjena s tem namenom) k temu pripomore, toliko bolje. Takšne serije pa dejansko vplivajo: dober primer so bile "Zvezdne steze" pred desetletji, ki so tudi budile zanimanje za znanost.
Mislim, da kvantiteta (večje število študentov te smeri) ne prinese nujno pozitivnih rezulatatov glede vprašanja znanosti. Meni je pomebnejša kvaliteta, torej ni pomembno koliko ljudi študira določeno smer, temveč da si ti ljudje dejansko želijo delati/raziskovati na tem področju. In takim, četudi bi to bil en sam študent je potrebno nuditi maksimalno dobre pogoje za njihov študij. "Bog ne daj", da se s fiziko zgodi isto kot s pravom ali ekonomijo.
Saj ne gre za željo po masovnem študiju, temveč le za to, da se mladi preko takih vzpodbud začno zanimati za področje. Zanimanje pa še ne pomeni odločitve.
To bi bil zelo slab pristop. Najstnikom je treba vzbuditi interes; to, da bodo morali v življenju (ne glede na področje študija/dela) "trdo delati", pa kaj hitro spoznajo.
Seveda spoštujem tvoje mnenje, vendar mi tako razmišljanje zveni vse preveč v okvirih "doktrine" permisivne vzgoje. Študij ni in ne sme biti "joke", nekaj v stilu, "ker se nimam kam dati bom pa študiral". Dolgoročno je to za družbo zelo nespametno, pravzaprav škodljivo početje. Ko sem govoril o "trdo delati" sem mislim na resen pristop do študija, prebiranje ogromno literature, reševanje ogromno vaj, sodelovanje pri eksperimentih ...
Beri razlago pred tem, sicer pa ne gre za nikakršno dajanje občutka lahkotnosti (kaj šele tendence k permisivni vzgoji), kot si narobe predstavljaš.
V glavnem, da skrajšam, uvesti je potrebno red in disciplino in ne mladih z nekim "patetičnim, feminiziranim" pristopom "novačiti" k študiju. In zato pravzaprav mladi ne spoznajo tega, da je treba "trdo delati". Današnje generacije, reciva ji Y-generacija, niso zainteresirana za "trdo delo" temveč, za takojšnji rezultat, ki je ponavadi "biti bogat, takoj, danes, še bolje, včeraj".
Spet beri na začetku: ne gre za novačenje, gre za vzbujanje interesa. V anglosaksonskem izobraževalnem sistemu (še posebej v ZDA) pa tako in tako študent izbira predmetnik: če izbere kak kurz fizike, še ne pomeni, da bo diplomiral (imel "major") iz fizike. Da o dijakih niti ne izgubljam besed.
Ne vem če se boš strinjal, vendar bi sam vsakega študenta, ki nima v prvem letniku povprečje ocen višje od 7.0 "vrgel" s fakultete. Šestkarji nimajo kaj početi na faksu, sploh pa ne na naravoslovnih fakultetah. Znanost ni nekaj s čimer naj bi se ukvarjal vsak, ki ima pet minut časa - seveda govorim o znanstvenikih in raziskovalcih in ne o laikih, no, ti se tako ne ukvarjajo z znanostjo na takšnem nivoju.
Nerelevantno: kdor diplomira iz področja naravoslovja, še ni znanstvenik.
Še enkrat: Red in Disciplina!
Ordnung und Disziplin!

Še dobro, da je bilo še nedavno iz tvojih ust slišati o tem, da nekateri dajemo "zapovedi, ki se ti zdijo docela 'grozne', pravzaprav 'fašistične'."

viewtopic.php?p=56824#p56824

:lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Ordnung und Disziplin!

Še dobro, da je bilo še nedavno iz tvojih ust slišati o tem, da nekateri dajemo "zapovedi, ki se ti zdijo docela 'grozne', pravzaprav 'fašistične'."

viewtopic.php?p=56824#p56824

:lol:
Zgolj to, ker je ostalo pač stvar pogledov in naj pri tem ostane.

Najprej čemu prevajaš "Red in disciplina!" v nemško "Ordnung und Disziplin!". Čemu to, konzervativno ideološko strašenje z "nacističnimi/fašističnimi paralomi". Verjetno si sposoben razmišljati brez, da bi bil vpet v neko zgrešeno opozicijo med "ali tako ali pa nacizem/fašizem/stalinizem"?

"Shut up and calculate" nima nobene zveze z "Red in disciplina", kot sem jo opredelil zgoraj. Shrink ni potrebe, v zabavljaške/klovnovske namene, izkrivljati tistega, kar govorim oziroma pišem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Ordnung und Disziplin!

Še dobro, da je bilo še nedavno iz tvojih ust slišati o tem, da nekateri dajemo "zapovedi, ki se ti zdijo docela 'grozne', pravzaprav 'fašistične'."

viewtopic.php?p=56824#p56824

:lol:
Zgolj to, ker je ostalo pač stvar pogledov in naj pri tem ostane.

Najprej čemu prevajaš "Red in disciplina!" v nemško "Ordnung und Disziplin!".
Ali pa obratno: gre za prevod iz nemščine v slovenščino. In sedaj še sprašuješ čemu? :lol:
Čemu to, konzervativno ideološko strašenje z "nacističnimi/fašističnimi paralomi".
A sedaj ti meni očitaš strašenje s "fašističnimi parolami"? :lol:
Verjetno si sposoben razmišljati brez, da bi bil vpet v neko zgrešeno opozicijo med "ali tako ali pa nacizem/fašizem/stalinizem"?
Očitno sam nisi tega sposoben, sicer ne bi nedavno izjavil:
problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Shut up and calculate!
Ta zapoved se mi zdi docela "grozna", pravzaprav "fašistična".
"Shut up and calculate" nima nobene zveze z "Red in disciplina", kot sem jo opredelil zgoraj.
Nima, ampak na osnovi tvoje nedavne pripombe, slednje pač zveni "fašistično" oz. še toliko bolj, saj je to de facto "fašistična" parola.
Shrink ni potrebe, v zabavljaške/klovnovske namene, izkrivljati tistega, kar govorim oziroma pišem.
Klovnovsko je tvoje obnašanje, da drugim očitaš izjavljanje "fašističnih zapovedi", a ko jih sam izjavljaš, pa bognedaj, da kdo to opazi. Sicer pa lahko ravno tako sam rečem, da si frazo "Shut up and calculate" izkrivil brez potrebe. :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Ali pa obratno: gre za prevod iz nemščine v slovenščino. In sedaj še sprašuješ čemu? :lol:
Zakaj to sprašuješ? Od kje ti sploh ideja, da sem mislil na neko "fašistično parolo", ko sem govoril o redu in disciplini? Ali sta red in disciplina možni zgolj v totalitarnih sistemih?
A sedaj ti meni očitaš strašenje s "fašističnimi parolami"? :lol:
Točno to. Namesto, da bi me vprašal, kaj pravzaprav mislim z "red in disciplina", si kar določil, da pozivam k nekemu popolnoma zgrešenemu in zločinskemu delovanju pod to paralo iz časov prve polovice prejšnega stoletja. Shrink, smo leta 2011. Bojda je ena od lastnosti, ki opredeljuje "normalnega človeka", zmožnost le tega "orientirati se v prostoru in času". Tebi to očitno ne gre od rok.
Nima, ampak na osnovi tvoje nedavne pripombe, slednje pač zveni "fašistično" oz. še toliko bolj, saj je to de facto "fašistična" parola.
Tvoj sklep je povsem napačen. Nima nobene zveze, ker "red in disciplina", kot ga sam razumem, ne govori o tem, da naj bo kdor koli glede česar koli tiho.
Klovnovsko je tvoje obnašanje, da drugim očitaš izjavljanje "fašističnih zapovedi", a ko jih sam izjavljaš, pa bognedaj, da kdo to opazi. Sicer pa lahko ravno tako sam rečem, da si frazo "Shut up and calculate" izkrivil brez potrebe. :lol:
Seveda, lahko rečeš. Sem kje zapisal, da se moraš strinjati glede moje ocene, da se mi zdi parola "Shut up and calculate" povsem zavržena in žaljiva do fizikov. To sem tudi argumentiral, seveda pa nikjer ni "zapovedano", da se moraš z mojimi argumenti strinjati.

In za konec, da ne bo več dvomov o čemu govorim, ko govorim o "redu in disciplini": Ko govorim o tem, govorim o etiki, o etiki tako do drugih, kakor tudi do sebe, torej govorim o tem, da moramo biti odgovorne osebe, ki se zavedajo družbene odgovornosti. Osebe, ki spoštujejo zakone - seveda ob predpostavki "pravične zakonodaje" -, ki se zavedajo skupnosti (common) in tega, da skupnost vlaga določena (skupna) sredstva v določene namene in je potrebno s temi sredstvi ravnati odgovorno - to leti tudi na študente; če njihov študij plačuje skupnost potem morajo biti odgovroni do te skupnosti in "pridno" študirati -, ki se zavedajo odgovornosti do okolja in še in še. Takšen "red in disciplina" mene zanimata in ne, kakor sem rekel, neke fašistične ideje, ki pa so, to moram priznati, povsem realne, sploh v primeru da v politično-ekonomsko-gospodarskem sistemu ne pride do pozitivnih sprememb.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:Od kje ti sploh ideja, da sem mislil na neko "fašistično parolo", ko sem govoril o redu in disciplini?
To vprašanje ima enak odgovor kot: od kod tebi ideja, da je "Shut up and calculate!" "fašistična zapoved"?
Namesto, da bi me vprašal, kaj pravzaprav mislim z "red in disciplina", si kar določil, da pozivam k nekemu popolnoma zgrešenemu in zločinskemu delovanju pod to paralo iz časov prve polovice prejšnega stoletja.
Hah, kvazifilozof, ti si tudi kar določil, da se ti zdi "Shut up and calculate!" "fašistična zapoved". :lol:
Shrink, smo leta 2011. Bojda je ena od lastnosti, ki opredeljuje "normalnega človeka", zmožnost le tega "orientirati se v prostoru in času". Tebi to očitno ne gre od rok.
Kvazifilozofu glede na nedavno izjavo:
problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Shut up and calculate!
Ta zapoved se mi zdi docela "grozna", pravzaprav "fašistična".
očitno marsikaj ne gre od rok in je njemu normalno neko izjavo, ki to sploh ni, označiti za "fašistično zapoved", ko pa sam izjavi nekaj, kar bi po njegovih kriterijih zlahka kdorkoli tudi tako označil, je pa to nenormalno. :lol:
shrink napisal/-a:Nima, ampak na osnovi tvoje nedavne pripombe, slednje pač zveni "fašistično" oz. še toliko bolj, saj je to de facto "fašistična" parola.
Tvoj sklep je povsem napačen. Nima nobene zveze, ker "red in disciplina", kot ga sam razumem, ne govori o tem, da naj bo kdor koli glede česar koli tiho.
Tipično kvazifilozofsko sprenevedanje: Jaz lahko razumem "Shut up and calculate!" kot "fašistično zapoved", ostali pa moje parole "Red in disciplina!" tako niti približno ne smejo razumeti. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Seveda, lahko rečeš. Sem kje zapisal, da se moraš strinjati glede moje ocene, da se mi zdi parola "Shut up and calculate" povsem zavržena in žaljiva do fizikov. To sem tudi argumentiral, seveda pa nikjer ni "zapovedano", da se moraš z mojimi argumenti strinjati.
Izpustil si, da se ti "zdi docela 'grozna', pravzaprav 'fašistična'." :lol:
In za konec, da ne bo več dvomov o čemu govorim, ko govorim o "redu in disciplini": Ko govorim o tem, govorim o etiki, o etiki tako do drugih, kakor tudi do sebe, torej govorim o tem, da moramo biti odgovorne osebe, ki se zavedajo družbene odgovornosti. Osebe, ki spoštujejo zakone - seveda ob predpostavki "pravične zakonodaje" -, ki se zavedajo skupnosti (common) in tega, da skupnost vlaga določena (skupna) sredstva v določene namene in je potrebno s temi sredstvi ravnati odgovorno - to leti tudi na študente; če njihov študij plačuje skupnost potem morajo biti odgovroni do te skupnosti in "pridno" študirati -, ki se zavedajo odgovornosti do okolja in še in še. Takšen "red in disciplina" mene zanimata in ne, kakor sem rekel, neke fašistične ideje, ki pa so, to moram priznati, povsem realne, sploh v primeru da v politično-ekonomsko-gospodarskem sistemu ne pride do pozitivnih sprememb.
V zvezi s popularizacijo fizike (in kateregakoli področja nasploh) povsem nerelevantno nakladanje.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:To vprašanje ima enak odgovor kot: od kod tebi ideja, da je "Shut up and calculate!" "fašistična zapoved"?
To seveda ni res. "Shut up and calculate!" je zapoved, prepoved, ukaz, pa naj pomeni kar koli. Vse kar temelji na povsem arbitrarnem neosnovanem ukazu, prepovedi, zapovedi (npr. "Ne smete govoriti slovensko!") je "fašistična zapoved". Če te zanima teoretski okvir na katerem temelji ta moja "sodba" ti lahko sporočim nekaj linkov.

Mislim, da sem o temi podal svoje mnenje in ne vidim nobene potrebe po dodatnem pojasnjevanju.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:To vprašanje ima enak odgovor kot: od kod tebi ideja, da je "Shut up and calculate!" "fašistična zapoved"?
To seveda ni res. "Shut up and calculate!" je zapoved, prepoved, ukaz, pa naj pomeni kar koli. Vse kar temelji na povsem arbitrarnem neosnovanem ukazu, prepovedi, zapovedi (npr. "Ne smete govoriti slovensko!") je "fašistična zapoved".
Seveda je: "Red in disciplina!" je ravno tako zapoved kot "Shut up and calculate!". In če kvazifilozof vidi v slednjem "fašistično zapoved", lahko ostali vidijo isto v prvem (še posebej zato, ker - kot kvazifilozof tudi sam ugotavlja - gre za znano "fašistično" parolo :lol: ).
Če te zanima teoretski okvir na katerem temelji ta moja "sodba" ti lahko sporočim nekaj linkov.
Nerelevantno: beri pred tem.
Mislim, da sem o temi podal svoje mnenje in ne vidim nobene potrebe po dodatnem pojasnjevanju.
Za tvoja pojasnila mi sicer "dol visi". :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:Seveda je: "Red in disciplina!" je ravno tako zapoved kot "Shut up and calculate!". In če kvazifilozof vidi v slednjem "fašistično zapoved", lahko ostali vidijo isto v prvem (še posebej zato, ker - kot kvazifilozof tudi sam ugotavlja - gre za znano "fašistično" parolo :lol: ).
Bi bilo dobro, če bi bral moje poste napisal sem "povsem arbitrarnem neosnovanem ...". V prostorih, kjer raziskuješ, vladata red in disciplina, verjetno ne počne tam kdor koli, kar se mu zahoče. Tako bi moralo biti tudi na npr. cesti, kjer bi vozniki morali upoštevati "red (zakone) in disciplino (strpnost v prometu)", pa tega ne počnejo vsi, študent bi moral opravlajti svoje študijske dolžnosti v to določenih rokih, pa jih tudi mnogi ne, pa bi morale finančne instistucije ...

Seveda pa tako ti kot ostali lahko vidite v "Red in disciplina!" "fašistično zapoved".
Za tvoja pojasnila mi sicer "dol visi". :lol:
:?: :shock:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
shrink napisal/-a:Seveda je: "Red in disciplina!" je ravno tako zapoved kot "Shut up and calculate!". In če kvazifilozof vidi v slednjem "fašistično zapoved", lahko ostali vidijo isto v prvem (še posebej zato, ker - kot kvazifilozof tudi sam ugotavlja - gre za znano "fašistično" parolo :lol: ).
Bi bilo dobro, če bi bral moje poste napisal sem "povsem arbitrarnem neosnovanem ...".
Čisto kvazifilozofsko nakladanje!
V prostorih, kjer raziskuješ, vladata red in disciplina, verjetno ne počne tam kdor koli, kar se mu zahoče.
Niti približno: sem sam svoj gospodar. :lol:
Tako bi moralo biti tudi na npr. cesti, kjer bi vozniki morali upoštevati "red (zakone) in disciplino (strpnost v prometu)", pa tega ne počnejo vsi, študent bi moral opravlajti svoje študijske dolžnosti v to določenih rokih, pa jih tudi mnogi ne, pa bi morale finančne instistucije ...
Čisto nakladanje! Študenta ne sili noben zakon (zapoved), da pridno študira. :lol:
Seveda pa tako ti kot ostali lahko vidite v "Red in disciplina!" "fašistično zapoved".
Seveda je: še posebej v tolmačenjih kvazifilozofa. :lol:
Za tvoja pojasnila mi sicer "dol visi". :lol:
:?: :shock:
Saj to ne slišiš prvič. :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: "Veliki pokovci" razlog za večje zanimanje za fiziko?

Odgovor Napisal/-a derik »

Aniviller napisal/-a:Glede na to, da je glavni razlog za nepopularnost fizike to, da vecina ljudi niti ne ve kaj tocno je fizika, osnovni kurz fizike pa prikaze zadevo kot dolgocasno suho racunarijo brez razumevanja in navezave na prakso, ni veliko treba da si posameznik ustvari novo mnenje.
Kako na kratko bi se dalo povedati, kaj točno je fizika?

Odgovori