Internet

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
amebica
Prispevkov: 44
Pridružen: 20.6.2013 7:47

Internet

Odgovor Napisal/-a amebica »

Pozdrav!
Prosim, mi kdo malo pomaga, kaki računalniki so imeli Unix, kaj so bili ostali programi, je tedaj bilo že interneta...
Lp!
A :D

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Internet

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

V 70 letih so unix racunalniki bili predvsem veliki racunalniki (mainframe) - ibm-intel racunalniki so ze obstajali, pa univac,... veliko proizvajalcev je bilo. Zaradi tega nacina obratovanja, je vedno bila "internetna" povezava, ki je omogocala kontrolo iz terminala (teleprinterji) - unix je direktno omogocal vecje stevilo uporabnikov, hkratno uporabo, zasebne accounte,... to kar na windows&apple racunalnikih niti danes ne deluje kot je treba. Povezava je sla prek telnet (nezascitena povezava), na nacin, ki je prakticno identicen danasnjemu virtualnemu terminalu na linuxu in drugih unix sistemih (edino oddaljeni dostop je pa kmalu sel na ssh sistem, ki ima enkripcijo). Programi kot so emacs,vi,troff,sh (bourne shell), tex,... so iz tistih casov.

To ko se govori, da je internet bil izumljen v 90-tih letih, je po mojem mnenju neumnost... to se nanasa samo na http protokol in izmenjavo spletnih strani, kar je bilo pac za sirso publiko nekoliko bolj zanimivo, sicer pa je izmenjava informacij, in vse to potekalo na daljavo ze desetletja prej - ce si hotel si lahko postavil omrezje, posiljal posto, izmenjeval kakrsnakoli sporocila in tako naprej.

drejic
Prispevkov: 6
Pridružen: 13.5.2015 14:18

Re: Internet

Odgovor Napisal/-a drejic »

Aniviller je lepo napisal, vse to je obstajalo že veliko prej kot si mislimo danes.

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Internet

Odgovor Napisal/-a stream »

Če že, potem vsaj loči omrežje od medmrežja.

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: Internet

Odgovor Napisal/-a stream »

Internet v 90-ih uporaben samo na domače IP številke vse ostalo je shell - shell.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Internet

Odgovor Napisal/-a shrink »

Spet trolaš o tistem, o čemer nimaš pojma, trol. :lol:

Odgovori