Kaj trenutno berete?

Prebral sem ... Ali lahko ... ?
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Kaj trenutno berete?

Odgovor Napisal/-a mriz »

Simpl, zanima me katere knjige posamezniki trenutno berete in hkrati upam, da bo kdo omenil kakšno, za katero ne vem in katero se splača prebrat.
Plus to da ima večina forumov takšno temo in ne vidim razloga, da je ne bi imeli tudi tu. Pa fajn bi bilo če bi jo redno dopolnjevali.

Jaz trenutno berem:

-Roderich Menzel: V stoletju čudežev;

Knjiga je iz leta 1955, opisuje razvoj določenih odkritij v znanosti, kar zanimiva čeprav za moje pojme preveč pocukrana v svojih razlagah.

-Zlatka Rakovec-Felser: Človek v stiski, stres in tesnoba;

Krajša analiza pojavov povezanih s stresom in tesnobo, ampak se mi vseeno zdi da me fila z preveč strokovnimi podatki v vsakem odstavku :)

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Jaz trenutno berem mikijev zabavnik :D

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

Slovenske novice

Uporabniški avatar
mali
Prispevkov: 138
Pridružen: 7.5.2003 18:17
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mali »

mali napisal/-a:Slovenske novice
Danes bom začel Da Vincijevo šifro, upam.

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Do pred kratkim Čudovito vesolje, kmalu pa Zakaj je nebo modro.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

To je vse?

H.G. Wells: Velikani prihajajo;

Dirk J. Struik: Kratka zgodovina matematike;

Pa zbiram motivacijo za Steven Weinberg: Prve tri minute;

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Evo končal Zakaj je nebo modro. Hm razmišljam o Weinbergu, mogoče Sanje o končni teoriji al pa Prve tri minute.

A je kdo prebral katero knjigo od Strnada?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Hm...od Strnada imam dve knjigi, Kvantna fizika in Posebna teorija relativnosti ampak glede na to kaj sem videl ko sem odprl prvo dvomim da se ju bom sploh lotil :)

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

mriz napisal/-a:Hm...od Strnada imam dve knjigi, Kvantna fizika in Posebna teorija relativnosti ampak glede na to kaj sem videl ko sem odprl prvo dvomim da se ju bom sploh lotil :)
Pa se lahko zmenimo, da jih odkupim??? :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne bo šlo...knjigi sta last očeta, on pa ju bo obdržal.

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Odiseja človeštva je spet ena frajerska knjiga. Ko jo prebereš dobiš navdih za popotovanje po galaksiji, čeprav opisuje le naselitev zemlje, in iskanje prednikov preko kromosomov in mitohondrijske DNK(o tem prej nisem nič vedel in ne vem zakaj lahko mitohondrijski DNK lahko raziskujejo le pri ženskah) Pri žepnih knjigah je pa zdej pri feliksu 2 za 3 le 1700 sit recimo frajerska Teorija strun(čudovito vesolje) pa 2000 sit in to je kar enih deset knjig ki podpirajo tele teme ki jih tle obdelujemo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Trenutno berem Anton Sovre: Predsokratiki...bolj primerna za teme ki jih jaz skušam obdelovati :oops:

islands
Prispevkov: 6
Pridružen: 30.8.2005 11:33

Odgovor Napisal/-a islands »

Trenutno berem Kratka zgodovina časa od Hawkinga. Zlo zanimiva knjiga!

JAN
Prispevkov: 65
Pridružen: 2.7.2004 18:03

Odgovor Napisal/-a JAN »

Brian Greene - čudovito vesolje

Pri branju pa se mi je zaustavilo ko sem udaril ob teorijo strun in sicer mi ni jasno naslednje: teorija razlaga da so strune zelo majhne in zato zelo napete.
Ker pa so iz tega kako nihajo strune in kakšno amplitudo dosegajo odvisni elementarni delci in so strune zelo napete in imajo veliko energijo večinoma opisujejo delce z masami 10miljard miljardkrat večje od protonov. To razliko oz izničenje mase da lahko opišejo delce ki so dosti lažji pa naj bi prinesel kvantni nemir. Energija kvantnega nemira naj bi bila negativna in tako prinesla ravnotežje mase za delce velikosti protona itd.
Nekaj strani kasneje pa teorija trdi da z strunami ne moremo opazoveti delcev manjših od strun kot npr počnemo z elektroni, ki se zadevajo ob atom, z strunami ne moremo opazovati kvantnega nemira. Citiram iz knjige: Ker naj bi bila struna najbolj elementarno telo in ker je preveliko, da bi nanj vplivala nihanja prostorske tkanine(kvantni nemir), teh nihanj ni mogoče izmeriti in se po teoriji strun pravzaprav ne pojavljajo.S tem naj bi teorija zamazala kvantni nemir in s tem rešila nezdružljivost kvantne mehanike in teorije relativnosti

Torej ali zdaj kvantni nemir vpliva na strune ali ne?????????
Upam da sem to razložil kakor sem le mogel razumljivo in hkrati na kratko, upam da mi gdo lahko to razjasni ki je knjigo prebral ali pa razume teorijo strun. :roll:
PS: Če ima gdo slučajno knjigo sta poglavja ki si nasprotujeta :tri posledice togih strun in gravitacija in kvantna mehanika v teoriji strun : približen odgovor

kartako
Prispevkov: 65
Pridružen: 11.6.2004 10:41
Kraj: LJ
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kartako »

Jaz ti predlagam da jo ene trikrat prebereš. Drugič počasi tretjič pa po poglavjih ki so ti najtežja ali te najbolj zanimajo........pol boš pa zmagal

Odgovori